A lépés önmagában nem meglepő, hisz az orosz jegybank minél gyorsabban szeretne visszatérni az alacsonyabb kamatszintekhez, hisz a GDP jelentős visszaesésben van, az elmúlt időszakban tapasztalható erősödő rubel pedig ellensúlyozhatja az áprilisban is 16,5% százalékon álló inflációt. A jegybank amúgy jövő ilyenkorra 8 százalék alatti, 2017 végére pedig 4 százalék körüli inflációt vár - áll a kamatdöntő ülés utáni kommentárban.
Ennek megfeleően a jegybank további kamatvágásokat helyezett kilátásba, illetve a rubel gyengeségét kedvező folyamatnak tartja.
Tavaly ősszel és télen kellett a kamatemelés eszközéhez nyúlni az orosz jegybanknak, amikor is a rubel drámai gyengülésének próbálták útját venni. December közepén például történelmi jelentőségű kamatemelést hajtott végre az orosz jegybank egy 650 bázispontos emelés formájában.
Azóta pedig folyamatosan igyekszenek normalizálni a kamatszintet, pláne, hogy a rubel árfolyama is kezd megnyugodni. Az elmúlt 3 hónapban közel 27 százalékot tudott erősödni az orosz fizetőeszköz a dollárral szemben, így a legjobban teljesítő devizák között van. Persze volt honnan erősödni, pláne, hogy a 'békeidőkben' tapasztalható 30 körüli USDRUB árfolyamhoz képest még így is közel 70 százalékkal gyengébb árfolyamon (51 körül) kereskednek a rubellel.
Az erősödő rubel amúgy pozitívan hathat a Richter és részben az Otp működésére is.