Az elmúlt két napban 2,8 százalékkal esett az orosz rubel árfolyama, ezzel visszafordítva az elmúlt hetekben tapasztalt növekedést. Délután az amerikai dollárért 53,388 rubelt adtak. Január óta a fizetőeszköz szinte napról napra erősödött, április 16-án már az árfolyam átlépte az 50 rubeles lélektani határt.
A Bloomberg elemzői szerint a pénznem ismételt süllyedése az orosz jegybank legújabb lépésének köszönhető: március 30-án a Központi Bank a múlt héten megemelte a dollár kölcsönzését, amennyiben azt a befektetők határidős devizaüzletekre használnák fel. A szakértők szerint egyéb pénzügyi eszközeik érdekében döntöttek úgy, hogy alacsonyan tartják a rubel árfolyamát: az olcsóbb rubelnek köszönhetően nagyot nőtt például az ötéves orosz államkötvények hozama, jelenleg 11,19 százalék áll.
„Ez azt jelzi, hogy a Központi Bank nem boldog, hogy az általa kibocsátott értékpapírok a ruber ennyire hirtelen növekedését idézték elő” – véli Dimitrij Polevoj, az orosz ING Groep vezető közgazdásza. „A rubel sokat erősödött, és az emberek visszaélhetnek ezzel."
Az alacsony rubel-árfolyam azért is érdekében áll az orosz gazdaságnak, mivel az ukrán konfliktus matti nyugati szankciók nyomán számos orosz cég eladósodott, adósságuk pedig rubelben halmozták fel. A hitelezők az elmúlt hónapokban, a rubel növekedését látva egyre többször rubel-alapú értékpapírokba fektettek, amely a kölcsöneik értékét is tovább növelte.
Az orosz központi bank jelenleg elsősorban azt szeretné elérni, hogy a cégek vissza tudják fizetni tartozásaikat: nemrég Elvira Nabiullina, a bank vezetője 50 milliárd dolláros mentőprogramot jelentett be. Ennek keretében a cégek olcsóbban szerezhetnek készpénzt, hogy visszafizethessék a tartozásaikat.
2014 végén a rubel árfolyama hatalmasat, 46 százalékot zuhant, részben a nyugati szankciók, részben az olajárak gyors csökkenése miatt. Januárban csak a Kelet-Ukrajnában kimondott tűzszünet és az olajárfolyam stabilizálódása állította meg a zuhanást.
A nagy hitelminősítők ennek ellenére nem túl optimisták az orosz gazdasággal kapcsolatban. Jelenleg már csak egy nagy társaság, a Fitch Ratings értékeli Oroszország teljesítményét, de a téli rubelválság óta még nem adott ki új értékelést. Egy kisebb minősítő, a Standard & Poor’s múlt pénteken (megerősítve korábbi értékelését) „bóvli” kategóriába sorolta az orosz gazdaságot.