Az Európai Unió évről évre sikeresen átverekedte magát a szembejövő nehézségeken, de most két komoly válsággóccal kell szembenéznie egyszerre: Ukrajna és Görögország. A hosszan elnyúló görög drámát minden fél rosszul kezelte az elmúlt években, és az érzelmek túl magasra hágnak mostanra. De Ukrajna teljesen más, ez egy fekete-fehér helyzet. A Putyin által vezetett Oroszország agresszorként lépett fel az ország ellen, és Ukrajna védekezésre szorult: védi saját magát és az európai elven épülő értékeket.
Ennek ellenére az EU úgy bánik Ukrajnával, mintha egy másik Görögország lenne, ami egy totálisan rossz megközelítés, és ennek megfelelően káros eredményre vezethet. Putyin egyre inkább fölénybe kerülhet Ukrajnában, és az Európai Unió pedig annyira belemerül a görög ügybe, hogy közben alig foglalkozik az ukrán helyzettel. Ez pedig a pénzügyi és politikai rendszer összeomlásához vezet, destabilizálva az országot, ami amúgy az orosz elnök célja is lehet Soros szerint.
Az ukrán helyzet súlyossága pedig csak egyre fokozódik. A hrivnya árfolyam pár nap leforgása alatt 50 százalékot veszített értékéből februárban, és az ukrán jegybanknak jelentős pénzeket kellett belepumpálnia az ottani bankokba, hogy megmentse a pénzügyi rendszert. A helyzet február 25-én csúcsosodott ki, amikor a központi bank importkorlátozásokat vezetett be, illetve 30 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot.
Ezen folyamatok miatt megingott a bizalom, az ukrán bankrendszer veszélybe került, sőt azon vállalatok is, amelyek kemény valutában (például dollár) adósodtak el. Könnyen lehet, hogy az IMF is alulbecsülte ennek költségeit, ami már eleve megnehezíti az ukránok által elfogadott IMF program véghezvitelét. De a többi EU tagország sem mutat hajlandóságot arra, hogy Ukrajnának hitelezzen, hisz mindenki a saját fiskális problémáival foglalkozik. Mindezek eredményeként Ukrajna továbbra is ott táncol a szakadék szélén.
- fejezi be Soros György a Marketwatchon közölt cikkében.