2007 novembere óta markáns esésnek lehettünk szemtanúi a GBPUSD piacán, és ezen semmit sem változtatott a 2009-2014 között tapasztalt hosszan elnyúló oldalazó korrekció 1,35 és 1,72 között. A hetes bontású grafikonon jól láthatóak a különféle intenzitású hullámok számozása, és a nagy oldalazó szakaszban megfigyelhető 'ABC' korrekció is. Ha ezeket be tudjuk azonosítani, akkor eleve várhatjuk a trend folytatódását egy ilyen jellegű oldalazás után, persze nyilván fontos az időzítés.
Egy tőzsdei kereskedőnek mindig fontos tudnia, hogy milyen előnyökkel tud piacra lépni, és ehhez elengedhetetlen a trend beazonosítása. Ha ez megvan, akkor már jól tervezhetővé válik a kereskedési tervünk és a pontos kockázatkezelési térképünk.
Tavaly júliusban 1,72-es szintnél akadt el az egy éve tartó meredek emelkedés, melyet a fokozódó brit kamatemelési várakozások, illetve a szigetország gazdaságának jó mutatói fűtöttek. De a hosszú távú trendelemzés egyáltalán nem támasztotta alá ezt a burjánzó optimizmust. Azóta pedig szinte megállás nélkül esik a brit font az amerikai dollárral szemben, és ha igaz a hullámokból kiinduló számozás, akkor a következő hónapok vagy akár 1-2 év további fontgyengülést hozhatnak, megcélozva az 1,35 körüli szinteket (mivel az 5. hullámnak el kellene érni a korábbi 3-as hullám alját).
Ha továbbra is szeretnénk profitálni a csökkenő trend adta lehetőségekből, akkor magas hozam/kockázat arányú beszállási pontokat célszerű beazonosítani. Ezt például a napos (vagy 4 órás) bontású grafikonokból tudjuk megtenni.
Az alábbi ábrán is jól látható, hogy egy szép csökkenő csatornában mozog az árfolyam, melynek teteje jelenleg 1,5150 - 1,5200 környékén húzódik. A napos grafikonon pirossal jelölt 4. hullámban vagyunk jelenleg, abban is épp egy 'abc' korrekció 'c' szakaszában, amire kétféle szcenáriót lehet megadni:
Bármelyik kimenetel is jön létre, jól tervezhető beszállási pontokat tudunk beazonosítani trendirányban. Ráadásul május 7-én az Egyesült Királyságban általános választásokat tartanak, ami szintén bizonytalanságot hozhat a brit font árfolyamában, így érdemes ezt is figyelembe venni a kockázatok mérlegelésénél.
Függetlenül ettől, idén még inkább a font gyengülése és jóval mélyebb árfolyamok mellett szólnak a valószínűségek, persze mint mindig, a devizapiacon és általában a tőzsdén a kockázatok kelezése a legfontosabb, illetve nyitottnak kell lenni a változó körülményekre.
Kovács Karád, az Investor.hu szakértőjének Gazdaság Tv-s elemzése az alábbi linken érhető el: Érdemes lehet short pozíciókra játszani a GBP/USD-ben