Több milliárdot szedhettek be ceglédi és környékbeli emberektől a becsődölt Hungária Értékpapír Zrt. tulajdonosai, egy másik közös cégük, a Biztonság-Trade Kft. nevére ugyanis kölcsönszerződéseket írattak alá több ügyfelükkel. Beszámolók szerint ezekre a pénzekre már közel egy évtizede 20 százalék fölötti hozamot ígértek.
A bedőlés előtti hetekben már nagyon kellhetett a pénz a tulajdonosoknak, és a Hungária Értékpapír Zrt. ügyfeleinek számláihoz is hozzányúlhattak.
Ceglédi látogatásunk alatt több károsulttal is találkoztunk, akik az elmúlt években a Biztonság-Trade Kft.-nél fektették be a pénzüket. Ennek a cégnek is Seres István és Kecskés Lászlóné a tulajdonosa, mint a Hungária Értékpapír Zrt.-nek. Nagy különbség viszont a két vállalkozás működése között, hogy a kft.-vel szerződött ügyfeleknek feltűnően magas, 20 százalékos hozamot ígértek.
Ezt a magas kamatot több éven keresztül fizetni is tudták azoknak, akik felvették a megtakarításaikat, de az év elején pénzügyi zavarba kerülhettek. Egy ügyfél beszámolója szerint ugyanis már január 4-én különböző indokokkal halogatták a kifizetéseket.
Cegléden szárnyra kelt a pletyka, hogy a Buda-Cash bedőlése után valaki nagyobb összeget akart felvenni Seres Istvántól és Kecskés Lászlónétól. Többek szerint valamilyen fontos emberről lehetett szó, ezért voltak kénytelenek a tulajdonosok még az ügyfelek számlájához is hozzányúlni. A ceglédi fiók vezetőjét és a két tulajdonost végül 300 millió forintos sikkasztás vádjával őrizetbe vették. Tudomásunk szerint azonban más ügyfelek pénzéhez is hozzáfértek a vállalat összeomlása előtti napokban.
A hungáriás ügyfelek már több hete megkapták az elszámolásokat. Van olyan, aki meglepődve vette észre, hogy valaki a teljes megtakarítását leemelte a számlájáról, így veszett el 20 millió forintja. A Fidesz által kidolgozott törvény nem vonatkozik a Hungária Értékpapír ügyfeleire, így kártalanításra sem számíthat.
A Hungária Értékpapír Zrt. elszámolása szerint a megkárosított ügyfél számlájára február 19-én megérkezett a 20 millió forint. A szerződése szerint ezt csak az ő megbízására fektethették volna be, ennek ellenére az összegből több részletben vásároltak Hungária-kötvényeket.
Az elszámolásból az is kiderül, hogy február 26-án eladták a kötvényeket, és felvették a pénzt, ám erre a számla tulajdonosa senkinek sem adott engedélyt. A ceglédi fiókban – ahol egy szerződést kellett aláírnia – meg akarta tudakolni, hogy mi van a pénzével. Kecskés Lászlóné fogadta őt, a találkozó után pedig aláírta a korábbi cikkünkben már bemutatott szerződést, amiben a Biztonság-Trade 20 százalékos hozamot ígér a cégnek "kölcsönadott" összegért.
Valaki aznap már fel is vette a pénzt a számlájáról, nem egészen egy hét múlva pedig bedőlt a cég.
Nem világos, hogy miért vásároltak kötvényt az ügyfélnek az engedélye nélkül. Az MNB-nek elküldtük kérdésünket, hogy a tulajdonosok felhasználhatták-e a brókercégen keresztül befolyt pénzeket arra, hogy a Biztonság-Trade-en keresztül beszedett megtakarításokat kifizessék. Választ még nem kaptunk.
Nemrégiben azonban felkerült az MNB honlapjára a cég neve. Azon a listán jelent meg a Biztonság-Trade, amelyen az engedéllyel nem rendelkező pénzügyi vállalkozásokat közli a felügyelet. Megkérdeztük a jegybankot, hogy mikor figyeltek fel a cégre, és mikor került fel a listára, de ez idáig erre sem kaptunk választ.
Azt viszont megtudtuk, hogy mivel a Hungária-cégeknél zártkörű kötvénykibocsátás történt, MNB-engedélyre sem volt szükség.
A Hungária károsultjai nyílt levelet írtak a parlamenti pártok vezetőinek. Arra hívják fel a képviselők figyelmét, hogy a Quaestor károsultjainak kártalanítását rendező törvényből ők kimaradtak. Szerintük a Hungária Értékpapír Zrt. tulajdonosi körébe tartozó Hungária Gold Kereskedelmi és Tanácsadó Kft. és a Hungária Ingatlanhasznosító Zrt. által kibocsátott kötvények tulajdonosai tökéletesen hasonló helyzetben vannak, mint a Quaestor károsultjai.
A hungáriások szerint a kötvénykibocsátásokból befolyt vagyon sorsáról és helyéről nem hajlandóak nyilatkozni a tulajdonosok. Eddig a felszámolás sem indulhatott meg, mert a cég nem jelentett csődöt. Szerintük a párhuzamok miatt nem lenne szabad kizárni a Hungária-csoport kötvényeseit a kártalanításból.