Március közepe óta jelentősebb dollárgyengülés bontakozott ki a főbb devizapárok esetében, lázban tartva a kereskedőket, befektetőket, hogy vajon véget ért-e az a markáns trend, ami 2014 nyara óta az egyik legmeghatározóbb tőzsdei mozgás a világban. Ugyanakkor már a május közepén készített Investor elemzésben is felhívtuk arra a figyelmet, hogy a tavaszi gyengébb teljesítmény csak átmeneti lehet, és újra a zöldhasú lehet a kedvenc deviza a következő időszakban.
Egyelőre az időzítés is rendben volt, hisz múlt hétfő óta markáns, több mint 5 százalékos erősödést látni a dollár piacán.
A cikk szerzőjének dollárelemzése a GazdaságTv-n: Újra izmosodik a dollár, de meg vannak számlálva a napjai
Alapjában véve a várakozások és a gazdasági adatok mozgatják az árakat, alakítják a hangulatot. Ezek közül az alábbi tényezőket érdemes kiemelni:
Érdekes folyamatok játszódtak le a hazai fizetőeszköz piacán is, mind az euróval, mind a dollárral szemben. Alapjában véve elmondható, hogy a nemzetközi tendenciákra reagál a forint is.
Az USDHUF piacán az elmúlt másfél hétben bekövetkezett fordulat egyértelműen a dollár talpraállásának köszönhető.
Múlt hétfőn még 268-nál indította a forint a zöldhasúval szembeni kereskedését, mára pedig 286-nál jár a jegyzés. A március óta tartó csökkenő trendből markánsan kitört az árfolyam, kételyt nem hagyva a dollárerő felől. Ráadásul a grafikon azt mutatja, hogy könnyedén elérhetjük a március közepén látott 292,20-as szintet, sőt akár megközelíthetjük a 300-as határt is, amire utoljára 2001-ben volt példa. Persze ehhez a dollár további masszív erősödésére és némi forintgyengülésre is szükség lenne.