Ha addig nem tudnak megegyezni a hitelezőkkel, az eurócsoporttal és az IMF-fel, Görögország
június 5-én nem fogja tudni kifizetni az IMF-nek a soron következő törlesztőrészletet,
mondta Nikosz Filisz, a Sziriza szóvivője, írja a Reuters hírügynökség. Görögországnak bő 300 millió eurót kell törlesztenie a Valutaalapnak azon a napon, ha nem teszi meg, az csődöt jelent. Athénnak ráadásul nem csak ez a törlesztése van júniusban az IMF felé, hanem még három a rákövetkező két hétben, összesen 1,5 milliárd euró értékben.
Jannisz Varufakisz görög pénzügyminiszter a brit Channel 4 televíziónak azt nyilatkozta, ha Athén a nyugdíjak, a közszféra bérei és belföldi tartozásai mellett törleszteni tud az IMF-nek, akkor törleszteni fog. Ha nem lesz mindenre elég pénz, akkor
a nyugdíjak és a bérek kifizetése elsőbbséget fog élvezni.
A megegyezés azt jelentené, hogy Görögország lehívhatja a még futó mentőcsomagból megmaradt részt, amiből legalább néhány hónapig elkerülheti a csődöt. Athén hitelezői, az eurócsoport és az IMF a pénzért cserébe megszorításokat várnak, a Sziriza viszont megszorításellenes programmal került kormányra, így az álláspontok csak nehezen tudnak közeledni.
Jannisz Varufakisz egyébként optimista, május 18-án, hétfőn egy tévéinterjúban azt mondta, Athén még a héten megegyezhet hitelezőivel. Varufakisz optimizmusa viszont nem biztos, hogy mérvadó, a görög pénzügyminiszter az eurócsoport május 11-ei találkozója előtt is napokon belülre várta az áttörést, ami azóta sem következett be.
Sőt a találkozó után az eurócsoport közös közleményében az állt, több időre van szükség a vitás kérdések megoldásához (a találkozóról itt írtunk bővebben).
Ugyanakkor a görög To Vima újság szerint az Európai Bizottság
a korábbiaknál kedvezőbb ajánlatot tett Athénnak,
ami kevés konkrétumot, sokkal inkább irányvonalakat tartalmaz. Különösen, ami a bérek és a nyugdíjak reformját illeti, a felek közt ezekben a kérdésekben a legnagyobbak az ellentétek. Az ajánlat olyannyira kedvező, hogy a Businessinsider.com kételkedik benne, az eurócsoport minden tagja elfogadná-e.
A kiszivárgott információk szerint Brüsszel 2015-re 0,75 százalékos költségvetési többletet, 2016-ra 2 százalékost, 17-re és 18-ra pedig 3,5 százalékost várna el Görögországtól.
Az Európai Bizottság tagadja, hogy ilyen ajánlatot tettek volna Athénnak. A Valutaalap jelentéseiből az derül ki a Businessinsider szerint, hogy a megegyezés
jóval távolabb van annál az egy hétnél,
amit Varufakisz említett. Az IMF a jelentések szerint konkrét bér- és nyugdíjreformokat követel, ezekben nem tudnak megegyezni a görögökkel.