Az idén 2,7 százalékos gazdasági növekedéssel, jövőre pedig 2 százalékos bővüléssel számolnak a GKI-nél. A beruházások már nem húzzák felfelé a növekedést, hanem éppen ellenkezőleg, lassítják – Vértes András, a gazdaságkutató elnöke szerint ez a fő gondja magyar gazdaságnak.
Az uniós beruházások korábban húzták a gazdaságot, de 2015 második felében már komolyabb visszaesés következhet be. Ezt sem a hazai, sem a külföldi beruházások nem fogják tudni pótolni, mondta Vértes András. Szerinte idén a fogyasztás húzhatja a gazdaságot, aminek két oka van: az infláció eltűnése, valamint a devizahitelek rendezése.
Az EU gazdasági növekedése 1,4 százalékról 1,8 százalékra gyorsulhat, hasonlóan az USA-hoz. Az uniós növekedésre az EKB kötvényvásárlási programja mellett az alacsony olajár is pozitívan hat – derült ki az előrejelzésből. Mint azt Vértes András elmondta, a geopolitikai kockázatok – így az ukrán válság is – erőteljesen érintik Magyarországot.
A kormány saját maga igazolására használja a pozitív adatokat, közölte Vértes András, aki szerint a pozitív adatok ellenére Magyarországnak két komoly problémája is van:
A gazdaságkutató elnöke szerint
Magyarország a negyedik-ötödik legszegényebb ország az unióban,
és továbbra is leszakadóban van.
A tőke kifelé áramlik az országból, amivel 2 százalékos növekedési potenciált veszít a gazdaság, mondta Vértes András, aki szerint, ha 2016-tól kezdve nem változik a tőke szempontjából vonzóbb országgá Magyarország, akkor újra lemaradunk a régióhoz képest.