Két héttel ezelőtt szombaton Fortuna egy hatalmas gyomrost adott valakinek. A hónapok óta halmozódó, több mint 5 milliárd 49 millió forintos főnyereményt egyvalaki vitte el, csak ennyit közölt a milliárdosról a Szerencsejáték Zrt.
A szerencsés nyertesnek 90 napja van, hogy jelentkezzen a nyereményéért. Ebből már több mint két hét eltelt. A Szerencsejáték Zrt. a lottómilliárdosról annyit mondott:
Amennyiben a nyertes a nagynyertes-kérdőív kitöltése után hozzájárul bizonyos adatok kiadásához, a későbbiekben bővebb információval szolgálhatunk.”
Ebből arra következtettünk, hogy a milliárdokat érő öt szám ikszelője vagy nem jelentkezett még az úgynevezett „nagynyertes-vonalon”, vagy már jelentkezett, de nem járult hozzá, hogy a Szerencsejáték Zrt. bármilyen információt megosszon róla.
Az öt szám, ami több mint 5 milliárd forintot ér: 18, 55, 56, 83, 90.
A Szerencsejáték Zrt. azt írta az Origónak, hogy a nyertes kilétéről nem szolgálhatnak információval, jelszavuk a biztonság, vagyis a nyertes anonimitásának védelme, ezért a nyertesek hozzájárulása nélkül nem adhatnak ki információt a kilétükről.
Fortuna kegyeltjének az azonosítása többféleképpen történik. Egyrészt a nyertesnek fel kell hívnia a „nagynyertes-vonalat”. A vonal túlsó végén olyan kérdéseket tesznek fel, mint például:
„Hol és mikor játszotta meg a szelvényt? Hány mezővel játszott? Mi volt a harmadik mező harmadik száma? Mi volt a negyedik mező legkisebb száma?"
A nyereményösszeg felvételéhez egy személyes találkozóra is szükség van, ennek egyeztetésére a "tesztkérdésekre" adott helyes válaszok után kerülhet sor – tette hozzá a Szerencsejáték Zrt.
Úgy tudjuk, sokszor előfordult már, hogy senki nem jelentkezett a több tíz- vagy több százmilliós nyereményért. A kis pénzeket gyakrabban nem veszik át a nyertesek, mint a milliós nyereményeket.
A Szerencsejáték Zrt. azt írta az Origónak, néhány éve például egy ötöslottó-nyertes 430 millió forintért nem jelentkezett. Az 1990-es évek végén pedig 138 millió forintot hagyott a Szerencsejáték Zrt. kasszájában egy szerencsés szerencsétlen. A hatos lottó életében pedig 2000-ben egy 225 millió forintos főnyeremény nem kellett senkinek.
Az át nem vett nyereményekből a Szerencsejáték Zrt. egy elkülönített alapot képez. A pénzösszegek nyereménycélú felhasználását az állami adóhatóságnak külön be kell jelenteni – tette hozzá a Szerencsejáték Zrt. A fel nem vett nyeremények alapjából képződnek a különsorsolások nyereményei, például autónyeremények vagy a számhúzók nyereményei. De az is előfordult már, hogy egy-egy játék nyereményalapjait egészítik ki az át nem vett milliókkal.