– Mit keresel, tesó? – Alig két percet vártam erre a kérdésre a Keletinél. Alkudozás nélkül 600 forint egy doboz cigaretta. Az utca végén rendőrök állnak, ezért kicsit várni kell, amíg valaki kihozza a cigit a Bethlen Gábor utca egyik házából.
– Szereted a Jackson 5-ot? – kérdezi az eladó.
– Nem igazán érdekel a zene.
– Nem zene, nem foglalkozunk olyan szarokkal. Kokain, amfetamin van, az nem kell?
- Én most csak cigit keresek.
A beszélgetésből is jól látszik, hogy nálunk sem piti utcagyerekek foglalkoznak a cigivel. A cigaretta drasztikus drágulása miatt egyre inkább megéri a csempészet és az utcai árusítás is.
Ukrajnában is egyre keményebb arcok harcolnak a csempészpiacért. A szélsőséges Jobb Szektor fegyveresei és feltehetőleg Mihajlo Lanyo parlamenti képviselő emberei csaptak össze július 11-én Munkács mellett. A lövöldözésben négyen meghaltak, az ukrán kormány pedig felfüggesztette a kárpátaljai vámparancsnokság vezetését, amíg ki nem vizsgálják, hogyan nőhetett ekkora mértékben a cigarettacsempészet a térségben.
A NAV adatai szerint viszont idén már nem volt olyan jelentős a csempészés növekedésének üteme. 2013 és 2014 között volt ugyan egy nagyobb kiugrás, de az idei első féléves számokból
arra lehetne következtetni, hogy a csempészet visszaszorulóban van.
Az legalábbis igaznak látszik, hogy bár nagy az esetszám, de kisebb mennyiségekkel próbálkoznak a csempészek, ezért kisebb értékű cigarettával buknak le.
Az is érdekes, hogy míg a budapesti utcákon terjed az illegális cigaretta, és az ukrán oldalon is egyre jelentősebb problémának látják a csempészetet, addig a határon nem buknak le nagyobb mennyiséggel.
A munkácsi polgármester szerint viszont rengeteg cigaretta megy át a határon.
Szerinte olyan mennyiségről van szó, amelyet a magyar vámosok közreműködése nélkül nem lehetne átcsempészni.
Egy cigarettával megpakolt kamionnal a polgármester számításai szerint 450 ezer eurót lehet keresni, ez pedig bőven elég a láncolatban szereplők ki- és lefizetésére.
Az Origo cikke után vizsgálatot rendelt el Orbán Viktor annak kiderítésére, hogy az ukrán határnál a cigarettacsempészésben a magyar hivatalos szervek is részt vettek-e.
A GFK felmérése szerint is hatalmasra nőtt a magyar cigaretta feketepiaca. Két évvel ezelőtt még 5,8 százalék volt a csempészcigaretta súlya a teljes fogyasztásban, ez már 2013 végére 11,8 százalékra ugrott. Ez óriási növekedés még akkor is, ha ebben az időszakban sokan felhagytak a dohányzással.
Budapesten könnyű megtalálni a feketén árusított dohányt. Több nagyobb teret is végigjártunk, a Keletinél, a Borároson, a Nyugatinál csak percek kérdése, hogy megtaláljuk az árusokat.
A vásárlásnak van némi kockázata, hiszen előfordulnak átverések, de általánosságban elmondható, hogy gyerekjáték olcsó, zárjegy nélküli cigarettához jutni. Mi egy fehérorosz márkát kaptunk két különböző árustól is 600 forintért. Ennek a kiskereskedelmi ára Fehéroroszországban 100 forint körül van.
Kiderült az is, hogy a cigaretta mellett más, illegális szerekhez is könnyű hozzájutni. A dohánypiacot átalakító törvény megalkotásakor a fiatalok védelmére hivatkoztak, de
az utcai árusok gyorsan és könnyen járható utat jelenthetnek a drogokhoz is a gyerekeknek.
Az elmúlt években egyre drágult a cigaretta, ezért valószínűleg megindult egyfajta helyettesítési trend. Sokan a sodort cigarettára szoktak át, vagy csempészcigit vesznek.
Vannak, akik a drágulás miatt inkább kevesebbet szívnak, vagy végleg abbahagyták a dohányzást. 2012 és 2013 között a dohányosok ötöde szokott le végleg a GKI elemzése szerint.
Ezzel együtt a cigaretta drágulása miatt a bevétel tovább nőtt. A KSH szerint
2012 óta megkétszereződött a legális cigaretta eladásából származó bevétel.
Emiatt talán nem is zavarják annyira a trafiktörvény nyerteseit a csempészcigaretták.