Az elmúlt hét piaci káosza után több elemző is elkezdte pedzegetni, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed mégsem fog kamatot emelni jövő hónapban. Vannak azonban néhányan, akik szerint a Fed nem hátrál meg és meg fogja húzni a ravaszt.
Ha csak valami rettenetes nem történik, akkor a szeptember egy nagyon valószínű időnek látszik
- mondta a Marketwatchnak James Glassman, a JP Morgan Chase közgazdásza. Szerinte a volatilitás sokkal nagyobb mozgásteret ad az amerikai központi banknak.
A tőzsdei felfordulás előtt a piacok szkeptikusan fogadták Janet Yellen Fed-vezér kijelentését, miszerint az első kamatemelést további, fokozatos emelések követik majd. „Most azonban, a volatilitást elnézve, az ígéret hihetőnek tűnik” – mondta Glassman.
„Nem hiszem, hogy megijedne a piac a kamatemeléstől, az inkább a magabiztosság jele lenne” – tette hozzá.
Dan Greenhaus, a BTIG LLC piaci elemző cég vezető stratégája szerint is lépni fog a Fed szeptemberben. „Ha továbbra sem lesz szigorítás, akkor az azt az elméletet fogja alátámasztani, hogy a Fed a piacok rabszolgája” – írja elemzésében Greenhaus.
A Barclays közgazdászai azonban már nem várnak kamatemelést. „A jelenlegi piaci környezetben egyre kevésbé valószínű a kamatemelés” – mondta Michael Gapen, a Barclays amerikai vezető elemzője, aki egyenesen
úgy gondolja, hogy márciusnál korábban már nem fogja megemelni az alapkamatot a Fed.
A szigorítást ellenzők közül a legprominensebb személyiség a volt amerikai pénzügyminiszter, Lawrence Summers volt amerikai pénzügyminiszter, aki szerint „komoly hiba” lenne, ha a Fed szeptemberben emelné az alapkamatot.
Mindenesetre a piac is átértékelte a helyzetet, a július végi 50 százalékos valószínűségről már csak 21 százalékos esélyt adnak a szereplők egy amerikai monetáris szigorításnak a Fed szeptember 16-ai ülésén.
A Fed legutóbbi üléséről megjelent jegyzőkönyvéből az derült ki, hogy a szervezet nem adott egyértelmű jelzést a kamatemelésről. A Fed jelenlegi elnöke,
Janet Yellen azonban korábban ellentmondást nem tűrően tette le a voksát a szeptemberi kamatemelés mellett.
"Az amerikai gazdaságnak úgy van szüksége a kamatemelésre, mint a betegnek a gyógyszerére" – nyilatkozta az elnökasszony.
Hétfőn világszerte komoly részvényeladási hullámot váltott ki az a hétvégén megjelent makrogazdasági adat miatt fölerősödő aggodalom, hogy lelassulhatott világ második legnagyobb gazdasága. Kedden aztán megnyugtatta a befektetőket, hogy a kínai jegybank váratlanul bejelentette: kilenc hónapon belül ötödször is csökkenti az alapkamatot, valamint csökkenti a bankok kötelező tartalékrátáját.
Ez utóbbi intézkedés azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű pénz szabadul föl a pénzintézeteknél, amelyet hitelként folyósíthatnak, növelve a likviditást. Az intézkedésekből a piacok azt szűrték le, hogy Peking minden eszközt hajlandó bevetni, hogy felgyorsítsa a gazdasági növekedést. Ennek hatására kedden a legtöbb ázsiai és európai tőzsdeindex is emelkedtek, ellensúlyozva a hétfői hatalmas zuhanást.