Júliusban kevesebb adós cég dőlt be az építőiparban

Építőipar, munkás, épület
Nőtt a forgalom és csökkent a kockázat, de még nem értük el a válság előtti számokat
Vágólapra másolva!
Csökkent a cégtörlések száma az építőiparban júniusban, de fellendülés továbbra sem várható. Sőt, a jövőben megugorhat a megszűnési ráta, jól hír azonban, hogy tisztul a piac. A vállalkozó szellemű kisbefektetőknek köszönhetően javulhatnak a kilátások az építőiparban.
Vágólapra másolva!

Nincs fellendülés

A júniusi rekord után némiképp visszaesett a cégtörlési ráta júliusban az építőiparban, miután az akkori 609-cel szemben most csak 474 társaságot törölt a cégbíróság. „Nincs okunk azt gondolni, hogy ez egy kedvezőbb tendencia első jele lenne. Sokkal inkább azt gondoljuk, hogy

a második félévben, sőt még jövőre is magas marad és akár nőhet is megszűnési ráta.

A júliusi adatok ugyanis, a szezonalitási hatásokat figyelembe véve, jól illeszkednek a növekvő cégtörlési számokat mutató trendbe” – mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.

Kisbefektetők pörgethetik fel az építőipart

Az építőipar a KSH adatai szerint a tavalyi első féléves fellendülés után megtorpant, ahogy kifutottak alóla a jelentős EU-s támogatásokból finanszírozott infrastrukturális beruházások. Tóth Tamás szerint a magasépítést valójában egy percre sem érte el a fellendülés, pedig ez az a terep, ahol a rossz likviditási helyzetben levő, felszámolással, kényszertörléssel fenyegetett kisvállalkozások leginkább várják a fellendülést.

A lakáspiac felfutása előrelépést hozhat a kisebb cégeknek Forrás: RIA Novosti/Konstantin Chalabov

Az Opten igazgatója szerint a lakáspiac új keletű felfutása hozhat némi előrelépést a kisebb cégeknek, de ez földrajzi értelemben a fővárosra, szegmens szerint pedig a kicsi, könnyen kiadható lakásokra korlátozódik.

A befektetési céllal lakást keresők jelentős része felújított ingatlanokat keres, vagyis kevés megrendelést hoz a vállalkozásoknak.

A pénzpiacok elmúlt napokban tapasztalt mélyrepülése és a hónapok óta tartó bizonytalanság további kisbefektetőket fordíthat az ingatlanpiac felé. A vállalkozó szellemű beruházók akár még a felújítás kockázatát is vállalhatják, ami jótékony hatással lehet az építőiparra is.

Kevesebb új társaság alakul

Kedvező jelenség, hogy a megszűnések között fokozatosan csökken azoknak az aránya, amelyek felszámolási eljárás eredményeként következtek be, azaz a piac tisztulni látszik: kevesebb adós cég dől be. A megerősített tulajdonosi felelősségnek köszönhetően kevesebb új társaság is alakul:

júliusban mindössze 228 bejegyzést tett közzé a cégbíróság, ami kevesebb mint a fele a törléseknek.

Ezzel ismét folytatódott a működő vállalkozások számának csökkenése az építőiparban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!