Az Erste saját jelzálogbankjának létrehozása vélhetően összefüggésben van azzal, hogy az MNB jegybanki rendeletben bevezette az úgynevezett jelzáloghitel-finanszírozás megfelelési mutatót (JMM) a hazai pénzintézeti szektor számára.
A hazai bankrendszerben ugyanis a devizahitelek forintosítása hatására a hosszú lejáratú forinteszközök állománya jelentősen emelkedett, ezzel megnőtt a lejárati eltérés a bankrendszer hitelei és forrásai között.
Az MNB indoklása szerint a elzáloghitel-finanszírozás bevezetése csökkenti a pénzügyi kockázatot,
mivel a bankok számára hosszú értékpapírok kibocsátását írja elő, amelyek főként jelzáloglevek formájában jelenhetnek meg a tőkepiacon
A lejárati eltérés csökkentése érdekében az MNB 2016. október 1-jén vezeti be a jelzáloghitel-finanszírozás megfelelési mutatót. Az új előírásnak való megfelelésre az MNB elegendő felkészülési időt biztosít a hazai bankrendszernek, ez alatt az idő alatt a jelzálogbankkal nem rendelkező intézmények jelzálogbankot alapíthatnak.
A jegybank előzetes becslése alapján az új szabályozás számos új jelzálogbank alapítását és mintegy 300 milliárd forintnyi új jelzáloglevél kibocsátását eredményezheti. Ezeket a jelzálogleveleket elsősorban intézményi befektetők, pénzügyi intézmények vásárolhatják meg.
Eddig három nagy pénzintézet jelzálogbankja volt a piacon: az OTP Jelzálogbank, az Unicredit Jelzálogbank és az FHB Jelzálogbank, az MNB rendelete óta az Erste az első, amely létrehozta saját speciális pénzintézetét. A közlemény szerint az Erste Bank Hungary Zrt. a jelzálogbank alapításához szükséges engedély iránti kérelmet a Magyar Nemzeti Bank részére a törvényes határidőn belül nyújtja be.