Kötelező lesz egészségesen enni szeptember 1-jétől

menza, kisfiú
Meglepődött a gyerek
Vágólapra másolva!
Szeptember 1-jén lejár a közétkeztetésben az új konyhatechnológiai eljárások bevezetésére és megvalósítására adott 3 éves türelmi idő. Az ÁNTSZ ősztől már ellenőrizni is fog.
Vágólapra másolva!

Az új konyhatechnológiai eljárások bevezetésére és megvalósítására a közétkeztetésben biztosított több mint 3 éves átmeneti időszak szeptember 1-jén lejár, emlékeztet közleményében az ÁNTSZ. Az egészségügyi hatóság az ellenőrzéseket fokozatosan, az őszi hónapokban kezdi meg.

Javult az elmúlt években

Az ÁNTSZ szerint a közétkeztetési rendelet célja, hogy mindenki a szükségleteinek és az egészséges táplálkozás irányelveinek megfelelő ételt kapjon a közétkeztetésben.

Több tekintetben is javult az iskolai közétkeztetés minősége az elmúlt években. Megjelentek a teljes kiőrlésű pékáruk, új nyersanyagokat is használnak a főzés során, és többször kerül friss zöldség, gyümölcs az asztalra. Egy korábbi, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet által 2014-ben közzétett felmérés azonban azt is megállapította, hogy

tejből és tejtermékből a szükségesnél kevesebbet kaptak a gyerekek, az ételek sótartalma pedig jelentősen meghaladta az ajánlott értéket.

A táplálkozás-egészségügyi rendelettel ezen a helyzeten is javítani lehet majd.

Szeptembertől kötelező egészséges ételt adni Forrás: Origo

Most már kötelező lesz

Az egészségesebb közétkeztetést szolgáló alapelveket az országos tiszti főorvos 2011-es ajánlása fektette le, 2014-ben pedig megjelent a közétkeztetési rendelet.

Ennek előírásait a most kezdődő tanévtől, szeptember 1-jétől már kötelező lesz alkalmazni.

A konyhák túlnyomó többsége élt az átmeneti időszak adta lehetőséggel, és fokozatosan új ételeket vezetett be. A folyamat része volt a Mintamenza-program, amelynek sikere bizonyítja, hogy a gyerekekkel az új ízek és az egészségesebb ételek megkedveltethetők.

Lesznek ellenőrzések

A rendelet kötelező alkalmazásával együtt az ellenőrzések, mintavételezések is megkezdődnek az ősszel. A vizsgálatokat a járási hivatalok végzik népegészségügyi hatáskörükben eljárva.

A tisztiorvosok, közegészségügyi felügyelők célja elsősorban nem a büntetés lesz, hanem az, hogy segítsék az előírások gyakorlati megvalósításában a konyhákat.

Azonban ha visszatérő szabálytalansággal találkoznak, megteszik a szükséges intézkedéseket.

Egészség és változatosság

Egészségesebb és a korábbinál változatosabb reggelit, ebédet és uzsonnát kapnak a gyerekek a bölcsődékben, óvodákban, iskolai menzákon szeptembertől - közölte a család- és ifjúságügyért felelős államtitkár. Novák Katalin arra is felhívta a figyelmet, hogy ugyancsak keddtől már 320 ezer gyerek családjának nem kell fizetnie a közétkeztetésért. Tájékoztatása szerint a tavalyi 28, illetve az idei 58 milliárd forint után jövőre már 70 milliárd forintot biztosítanak a költségvetésben a gyermekek díjmentes étkeztetésére.

Hadüzenet

Az államtitkár azt mondta, szeretnék, ha a fiatalok hozzászoknának az egészséges táplálkozáshoz, és ennek köszönhetően felnőttként elkerülnék őket például a szív- és érrendszeri betegségek.
Novák Katalin a pedagógusoktól azt kérte, biztassák a gyerekeket arra, hogy kóstolják meg az új ízeket. Azt hangoztatta,

semmi jót nem akarnak kiűzni az iskolai konyhák kínálatából, de szeretnék, ha az étrendben több zöldség és gyümölcs lenne, továbbá kevesebb sót és cukrot használnának az ételek elkészítésénél.

Meg akarják mutatni, hogy az egészséges ételek is lehetnek finomak - tette hozzá.

Úgy fogalmazott, hadat üzennek a káros mesterséges alapanyagoknak, így például mostantól nem lehet porból krumplipürét készíteni, nem lehet egészségtelen adalékanyagokat hozzátenni az ételekhez.

Szeptembertől nem lehet porból a püré Forrás: Táfelspicc

Egyre több a túlsúlyos gyerek

Fekete Krisztina, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet dietetikusa kiemelte, minden ötödik gyermek rostszegényen táplálkozik Magyarországon, pedig a friss gyümölcsök, zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonafélék biztosítják az egyenletes vércukorszintet, ezáltal elengedhetetlenek a napi szellemi munkához és a tanuláshoz.

Hozzátette,

évről évre nő a túlsúlyos, magas vérnyomással, vagy akár cukorbetegséggel küzdő gyerekek száma,

de az új rendelet segítheti, hogy egy egészségesebb generáció nőjön fel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!