A kilenc legnagyobb lánc közül három csökkentette, hat növelte reklámköltéseit. Ez utóbbiak közül a CBA emelte meg a legerőteljesebben a médiabüdzséjét: a tavalyi listaáron számolt kilencszázmillióhoz képest hárommilliárdra, vagyis 226 százalékkal.
A másik végletet az Aldi képviselte, ami felére vágta vissza reklámköltését az idei első fél évben. A költési toplistát továbbra is a Lidl vezeti toronymagasan, listaáron számolva 9 milliárd forinttal. Bár a féléves összesítés pár százalékos növekedést mutat, az adatok havi alakulása egyértelműen negatív tendenciát tükröz – írja a Világgazdaság a Kantar Media adataira hivatkozva.
Az év első két hónapjában a kereskedelmi láncok még a korábban megszokott 20 százalék fölötti mértékben növelték költéseiket.
Az átlagból egyetlen társaság, a Penny Market Kft. ugrott ki ebben az időszakban, 327 százalékos költésnövekedéssel.
Az üzletek vasárnapi zárva tartásának bevezetése azonban egyértelműen negatív fordulatot hozott. Márciusban nyolc százalékkal fordítottak többet reklámokra a kereskedelmi láncok 2014-hez képest, amit áprilisban 14 százalékos csökkenés követett.
Ebben a hónapban a kilenc nagy lánc közül hatnak a költése fordult negatívba,
miközben a CBA – amely az év első két hónapjában még 5, illetve 42 százalékkal kevesebbet költött hirdetésekre, mint egy évvel korábban – megtáltosodott: márciusban 147, áprilisban 268 százalékos növekedést produkált.
Márciusban a másik magyar lánc,
a Reál Hungária is 150 százalékkal növelte költését, ám ez csak átmenetinek bizonyult,
és április–májusban már jóval a bázis alatt költött.
A március 11 százalékos emelkedést hozott, jórészt a CBA soha nem látott mértékű, 619 százalékos költésnövekedésének köszönhetően. A Tesco is belehúzott, 107 százalékkal növelve reklámkiadásait.