A szakemberek is aggódnak

engedélyezett gomb pénztárgép
Illusztráció.
Vágólapra másolva!
Csak olyan számlázó programot lehet használni 2016. január elsejétől, amely rendelkezik adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás funkcióval. Tehát az összes vállalkozás számlázását bekötik a NAV-hoz. Az információhiány viszont kétségbeejtő, még a szakemberek sem tudnak semmit az új rendszer működéséről.
Vágólapra másolva!

Az összes vállalkozás számlázásának bekötése a NAV-hoz jogi és gyakorlati akadályokba ütközik Zara László szerint. A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületétének elnöke közleményben fogalmazta meg felháborodását. Úgy látja, jelenleg az elektronikusan vagy számítógépes támogatással kiállított számlák valós idejű adatszolgáltatása sem volna hatékony az adócsalások megelőzésében. Nem lehet tudni, hogy mennyire érné meg az ötlet megvalósítása, mivel sem a bevezetés költségei, sem a várt eredmények nem ismertek.

Forrás: MTI/Marjai János

Zara László szerint a leglényegesebb kétségek a számlázó programok bekötésével kapcsolatos információhiányból fakadnak. Szinte semmit sem lehet tudni, az új rendszer működéséről.

Januártól hatályos

Az ötlet valós alapja az a változás, amely 2016. január elsejétől lép életbe. Attól kezdve csak olyan számlázó programot lehet majd használni, mely rendelkezik „adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás” funkcióval, és az ellenőrzések során adatot tud exportálni. Az elnök szerint ez azonban nem teremt folyamatos és valós idejű adatátvitelt, csak az ellenőrzéskor gyorsítja majd a lekérdezést. Így ez nem lesz alkalmas a megelőzésre vagy az előzetes kockázatelemzésre. Az egyesület elnökének írásából kiderül, hogy bármennyire is logikusnak tűnhet, innen még egyáltalán nem vezet könnyű és rövid út a valós idejű és valóban teljes körű adatszolgáltatás bevezetéséhez.

EU-s szabályok ellen

Zara László a jelenlegi jogszabályi keretek között nem tartja elérhetőnek a vállalkozások teljes körét. Ugyanis az EU áfa-irányelv nem teszi lehetővé, hogy a nemzeti jogszabályok kötelezővé tegyék minden vállalkozás számára az elektronikus számlázást, vagyis a számlatömbös vállalkozások számláit továbbra sem fogja látni a hatóság. Valamint ahhoz, hogy valóban fel lehessen tárni az adócsalásokat, nemcsak a „szállítók”, hanem a „vevők” adószámát is fel kellene tüntetni a bizonylaton. Az áfa-irányelv tiltja azt is, hogy az abban meghatározott számlázási szabályokon túlmenően bármely uniós tagország általános jelleggel többlet kötelezettséget írjon elő. Ha pedig a vevő adószáma nem szerepelhet a számlán, akkor számlázási adatokból nem lehet majd automatikusan ellenőrizni az áfa-bevallásokat.

Plusz költség és feladat

Mivel jelenleg még sokan használnak nem elektronikus (nem kinyomtatott) vagy számítógéppel támogatott (géppel készített, de papírra nyomtatott) számlázást, ezért az ötlet megvalósítása több 100 ezer vállalkozásnak jelentene plusz költséget és feladatot.” Ezen túlmenően ez minden számlázó programot használó vállalkozónak is újabb költséget okozna a programok módosítása és online NAV kapcsolat miatt. Ez pedig az online pénztárgépek tapasztalatai alapján reálisan 5-8 évet venne igénybe, és egyelőre azt sem tudjuk, hogy mennyibe kerülne a rendszer kiépítése a hatóság oldalán. A felmerülő plusz költségek megtérülését csak akkor lehetne felmérni, ha a NAV elárulná, hogy ettől az intézkedéstől mennyi plusz bevételt remélnek” – mondta Zara László.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!