Sikeres 2014-es évet zártak a magyar cégek az eddig beérkezett 2014-es teljes éves mérlegek eredményei alapján, ugyanis 2013-ról 2014-re 1,47 százalékkal nőtt összesített árbevételük, áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében. Valamivel több, mint 384 ezer teljes éves pénzügyi beszámoló alapján azt láthatjuk, hogy a magyar társas vállalkozások összességében 82 000 milliárd forint árbevételt termeltek a tavalyi évben. De vajon melyek voltak a legsikeresebb iparágak? Hova érdemes befektetni?
Az 1,47 százalékos összesített árbevétel-növekedés kicsinek tűnhet, azonban figyelembe kell venni, hogy ezt a különbséget a 2013-asnál 4 százalékkal kevesebb vállalkozás produkálta. Emellett ráadásul a magyar cégek összesített eredménye (üzemi/üzleti eredmény) is nőtt, nem is kevéssel, 26 százalékkal. Az 1,47 százalékos árbevétel-növekedést 2012-ről 2013-ra ennél egy százalékponttal nagyobb, 2,4 százalékos összesített árbevétel-növekedés előzte meg, ekkor azonban a cégek száma még nem csökkent ilyen mértékben.
Néhány iparág nyert a 2014-es éven, egyesek azonban veszítettek, de szerencsére jóval több szektorban nőtt az összesített árbevétel. 2013-ról 2014-re a pénzügyi tevékenységgel foglalkozó cégek összesített árbevétele nőtt a leginkább, itt a növekedés mértéke meghaladta a 20 százalékot. Ez azonban csak az éves vagy egyszerűsített éves beszámolót leadó vállalatokra vonatkozik, az eltérő formátumú, hitelintézeti és biztosítótársasági beszámolót leadó cégek árbevétele nem szerepel az összesítésben. Ezt követte több mint 18 százalékos összesített árbevétel-növekedéssel a gépipar és az építőipar. A pénzügyi cégek egy része a brókerbotrányok és az ezzel megingó bizalom miatt valószínűleg 2015-ben már kevésbé fog fényes évet zárni, azonban a 2014-es eredményére még büszke lehet a szektor.
A 10 legnagyobb mértékű árbevétel-csökkenést elszenvedő szektor listáján a közigazgatás után a kommunális tevékenységet végző cégek szerepelnek, amit a lakossági szegmensre bevezetett rezsicsökkentés eredményezett.
A nagykereskedelem szintén az árbevételt bukók listáján jelenik meg,
bár a csökkenés mértéke itt alig 1,5 százalékos. A Bisnode adatai alapján jelentősen csökkent az összesített árbevétel a gépjavítás, a bányászat és a fémfeldolgozás terén is.
Az árbevétel alakulásánál csupán a nyereség (üzemi/üzleti tevékenység eredménye) alakulása az izgalmasabb egy-egy szektor teljesítményének mérésekor. A legnyereségesebb szektorok listáját a gép- és autóipar vezeti, ami 2014-ben 688 milliárd forintnyi nyereséget könyvelt el. Ezzel magasan a legnagyobb nyereségű iparág, mivel a második helyen álló nagykereskedelem ennek csupán közel 60 százalékát érte el.
A legnagyobb nyereségű szektorok listáján szerepel a vegyipar, az építőipar és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység is.
Az építőipar nyereségessége ráadásul kiemelkedően nőtt 2013-ról 2014-re, ugyanis 43 %-os nyereségnövekedést könyvelt el az iparág egésze.
2014-ben az összesített üzemi/üzleti eredmények alapján csupán a pénzügyi szektor és a bányászat könyvelt el veszteséget, a többi iparág összesítve nyereségesen tevékenykedett. Keleti József, a Bisnode csoport Country Managere arra hívja fel a figyelmet, hogy egy szektor teljesítményéből nem szabad következtetést levonni egy teljes tevékenységi kör teljesítményére vonatkozóan, ugyanis működhetnek benne stabil, megbízható és kockázatos vállalkozások is.
2014-ben a magyar cégek összesített árbevételének 33 százaléka származott exportból, ami közel azonos az előző évek arányaival. A 2014-es beszámolók alapján jól látszik, hogy Magyarországon 7 ágazat exportvezérelt, mivel az árbevétel több mint fele exportból származik.
Legnagyobb arányban 2014-ben a gépipar exportált, amit 2013-ban még megelőzött a számítógépgyártás.
Ezen két iparág árbevételének 87-88 százalékát a kivitel teszi ki. A gumitermék-gyártás, a textilipar exportárbevétele a teljes árbevételhez képest meghaladta a 60 százalékot. Szintén magas a külföldre értékesítés a pénzügyi szektorban, valamint az olyan feldolgozóipari tevékenységek esetén, mint például az ékszergyártás, hangszergyártás, sportszergyártás és a fémfeldolgozás.
A foglalkoztatottak számát tekintve a társas vállalkozásoknál dolgozók száma 2013-ról 2014-re nőtt 2 százalékkal, azonban az elmúlt fél évet is bevonva a vizsgálatba azt láthatjuk, hogy január óta 2,18 százalékot csökkent a versenyszférában dolgozók száma.
A legtöbben, szektoronként több mint 200 ezren a kiskereskedelemben és a logisztikában tevékenykednek.
Az 5 legnagyobb foglalkoztató között szerepel még az adminisztratív szolgáltatás, a gép- és autóipar és az építőipar is. 2013-ról 2014-re ezekben az iparágakban kivétel nélkül nőtt a foglalkoztatottak száma. Amennyiben az idei első félév adatait is megvizsgáljuk az látható, hogy a logisztikában és az építőiparban már csökkenésnek indult a foglalkoztatottak száma a 2014-es adatokhoz képest.