A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) reméli, hogy a kormányzatnak lesz ereje és bátorsága kihasználni a történelmi lehetőséget az évtizedek óta magunkkal hurcolt strukturális problémák egy részének kiigazítására. Úgy gondolják, hogy ennek eredménye lehet: a kisebb állam, alacsonyabb közterhek, magasabb foglalkoztatás és a versenyképesség megtartása mellett emelkedő reálbérek a versenyszférában. Erre azért kerülhet sor, mert új helyzet állt elő a hazai vállalatoknál:
egyre gyakoribb, hogy a cégek, amelyek bővíthetnék a piacukat, fejlesztéseikhez nem találnak elegendő vagy megfelelően képzett munkaerőt.
Egyre több vállalat küzd komoly gondokkal, hogy megtartsa alkalmazottait, illetve a (külföldre vagy belföldre) távozókat pótolják. Eközben a közszférában foglalkoztatottak száma pedig nem csökken, és ebben vélhetően olyan – politikailag indokolható – aggályok is közrejátszanak, hogy a leépítések révén számos állami alkalmazott (beleértve a közmunkásokat is) a munkanélküliek ma már csökkenő táborát növelné.
A feszített munkaerő-piaci helyzet erős béremelési nyomás alatt tartja a munkaadókat,
ráadásul a világszinten magas adóék miatt a munkavállalók egységnyi nettó bérpozíciójának számottevő javítása aránytalan vállalati terhet jelent.
Ha a reálbérek emelkedése a hatékonyság megfelelő emelkedése mellett tud megvalósulni, az a munkaadóknak is érdeke, hiszen például a belföldi piacra szállító cégek a kereslet növekedésére számíthatnak. A munkaadók az eredményes gazdálkodás mellett a fenntartható működésben érdekeltek és ennek feltétele a kiegyensúlyozott, munkaerejét bővítve (képzés, egészség) fenntartani képes munkavállalói kör.
A MGYOSZ szerint az állam elégedjen meg a versenyszféra munkával kapcsolatos terheinek reálértékű szinten tartásával. A javaslat alapján tehát, amennyiben például egy adott évben az infláció 2 százalék, a versenyszféra béremelkedése 5 százalék, akkor a versenyszféra munkáltatói által befizetett közterhek és adók (TB, stb.) csökkenjenek 3 százalékkal. A legnagyobb munkaadói szervezet azt javasolja, hogy ez a szabály legyen mindaddig érvényben, amíg az adóék nem éri el a visegrádi országok (a Visegrádi Együttműködés Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia regionális szervezete) vagy az újonnan csatlakozott EU-tagok átlagát.
A javaslatcsomag a közszférában dolgozók létszámának átgondolt csökkentését is szorgalmazza.
A MGYOSZ javaslatcsomagja a következő elemekből áll: