A szakszervezet szerint a döntés legfőbb oka az, hogy a közszolgálatok eltérő helyzete a teljes fúziót nem teszi indokolttá a "jelenlegi jogszabályi környezetben és országos érdekegyeztetési viszonyok között". Úgy vélik,
tisztázhatatlan ellentmondásokat teremt és ezért hosszú távon fenntarthatatlan az, hogy a SZEF önálló jogi személyiségű konföderációként vesz részt a Magyar Szakszervezeti Szövetség konföderációjában.
A SZEF a többi szakszervezettel szolidaritásra és jó kapcsolatra, a MASZSZ konföderációval és tagszakszervezeteivel szoros együttműködésre törekszik. A SZEF tagjai szempontjait figyelembe véve támogatja a MASZSZ érdekképviseleti céljait, kiemelten a közszolgálat területén, de lehetőségei szerint a munka világának egészében is - olvasható a közleményben.
A SZEF nem veti el a későbbi csatlakozás vagy szorosabb szervezeti együttműködés egyéb módjainak a lehetőségét - írták.
A SZEF eddig tagja volt, de nem olvadt be a 2013 decemberében, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), valamint a SZEF által létrehozott MASZSZ-nak.
Az alapítók eredetileg azt tervezték, hogy a három szakszervezeti szövetség teljes jogutódlással beolvad a létrejött új tömörülésbe, ezt az MSZOSZ és az ASZSZ tette meg.