Magyarország legutóbb 2015 júniusában kötött egy 500 millió euró (158 milliárd forint) összegű hitelszerződést az Európai Beruházási Bankkal (EIB) egy 1 milliárd eurós keret részeként, három uniós program megvalósításához kapcsolódva. A 2014–2020-as programozási időszakra
az EIB most egy újabb, 1,5 milliárd euró összegű hitelkeretet biztosít Magyarországnak,
további négy uniós program megvalósításához kapcsolódó beruházások támogatására. A hitelt ebben az esetben is több részletben, külön-külön hitelszerződések révén veheti igénybe Magyarország.
Az első hitelszerződés összege 500 millió euróról szól,
ezt az összeget 3 éven belül használhatja fel Magyarország az uniós projektek társfinanszírozására, írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az EIB hitelkerete a 2014–2020-as programozási periódus négy operatív programja, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs (GINOP), Versenyképes Közép-Magyarország (VEKOP), Terület- és Településfejlesztési (TOP), valamint az Emberi Erőforrás Fejlesztési (EFOP) operatív program keretében megvalósuló projektek központi költségvetési kiadásainak refinanszírozását fogja biztosítani.
A tárca azt is közölte, mire megy majd a pénz: a hitelkeret felhasználása az európai uniós programokkal összhangban hozzá fog járulni a mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítéséhez, munkahelyteremtő beruházások támogatásához a szabad vállalkozási zónákban, ipari parkok fejlesztéséhez, illetve barnamezős iparterületek megújításához, mindezek mellett továbbá turisztikai szervezetek fejlesztését, illetve nemzeti turisztikai marketing- és keresletösztönző program megvalósítását teszi lehetővé. Továbbá lehetőség nyílik az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérésre kiemelten a városi területeken, gazdaságélénkítő és népességmegtartó településfejlesztésre. A hitelkeret elősegíti a megváltozott munkaképességű emberek munkaerő-piaci integrációját, romák foglalkoztatásba ágyazott képzését, ifjúsági programok támogatását, továbbá gyermek sürgősségi, baleseti ellátás fejlesztését.