A Wall Street-i öreg rókák között terjed egy mondás: "sell in May, and go away", vagyis szabadulj meg a részvényeidtől májusban, majd vásárolj be novemberben. Az amerikai börzén hagyományosan két részre osztják fel a tőzsdézési időszakot - olvasható a MarketWatch véleménycikkében. Az egyik fele novembertől májusig, míg a másik egészen novemberig terjed.
Az úgynevezett Halloween-indikátor e két időszakhoz köti a részvénykereskedést. Azok a befektetők, akik az angolszász ünnep, azaz október vége után vásárolnak be a tőzsdén, historikusan nagyobb hozamot tudnak elérni, mint azok, akik megtartják papírjaikat, és kivárnak. Az indikátor idén is hozza a kötelezőt. A Dow Jones index jelenleg 6 százalékkal van lejjebb a májusi eleji árfolyamhoz képest, bár tény, hogy szeptember végén még 10 százalékkal kereskedtek lejjebb az indexszel. A "sell in May, and go away" elv követői így egyértelműen jobban állnak, mint azok, akik kitartottak részvényeik mellett.
Jeffrey Hirsch és Sy Harding, az indikátor két közismert elemzője évekig visszamenőleg vizsgálták az átlagos részvénykereskedést főleg a Dow Jones indexen. A módosított stratégiájukhoz segítségül hívták a technikai elemzésből is jól ismert MACD-indikátort, amivel a vételek időzítését tudták finomhangolni. Mindketten arra jutottak, hogy azok a befektetők, akik november elsején bevásároltak és április 30-án túladtak a részvényeiken, nagyobb megtérüléssel számolhattak, mint azok, akik szembementek a Halloween-indikátorral.
Harding végül tovább csiszolta a Halloween-indikátort, aminek köszönhetően 8,8 százalékos hozamot ért el. Az amerikai befektető így 1,4 százalékponttal magasabb megtérülést könyvelt el, mint azok, akik bevásároltak, majd kivártak (buy-and-hold stratégia). A piaci átlagot meghaladó hozam elérése pedig 39 százalékkal volt kevésbé kockázatos művelet, mint a részvények folyamatos tartása.
Jeffrey Hirsch a befektetők almanchjának (Almanac Investor’s) szerzője szintén finomította az angolszáz ünnepről elnevezett indikátort, akinek valamivel szerényebb, éves szinten 7,7 százalékos hozamot ért el, míg a piac átlagot meghaladó megtérüléshez 36 százalékkal kevesebbet kockáztatott, mint a "buy&hold" stratégák.
Az „alap” Halloween-indikátor követőinek sem lehet okuk panaszra. Az április végéig kitáncoló befektetők, majd novemberben visszatérők között így is 7,4 százalékos volt az éves realizált hozam . A hosszú távra berendezkedett befektetők a táblázat szerint így is hátrányba kerültek. A „buy and hold” befektetők tudták a legalacsonyabb, 7,2 százalékos hozamot bezsebelni éves szinten, viszont ebben az esetben voltak leginkább kitéve a kockázatoknak.
Nyilván nem tudni, hogy most miképpen fognak alakulni a piaci körülmények. Ami biztos, hogy a Harding által követett rendszerben az elmúlt években általában október 16. volt a visszatérés napja, de az is csak abban az esetben, ha az MACD-indikátor vételi jelzést adott. Ha az nem jelzett, akkor elhalasztották a belépést.
Ezzel szemben a Hirsch-féle rendszer már lehetőség szerint október elején érdemes vásárolni, ha az MACD vételt mutat. Jelenleg nem látni ilyen jeleket a piacon, de ha egy pár napos éles emelkedés következne (a legutóbbi 4 kereskedési nap pont ilyen volt - szerk.), akkor már könnyedén vételi jelzést adhat a piac.