A hosszú lejáratú államadósság alapján Magyarország a Moody's-nál jelenleg a "Ba1" osztályzaton ál, ami stabil államháztartási hiányt jelent. A három nagy hitelminősítő közül kettőnél ennek megfelelő Magyarország besorolása, a Fitch ugyanakkor már felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben Magyarországra.
Legközelebb, november 6-án a Moody's, majd november 20-án a Fitch Ratings vizsgálja a magyar adósbesorolásokat. Utóbbi látja jelenleg a legjobban a magyar adósság helyzetét, legutóbb a másik két csoportnál eggyel jobb osztályzatot adott.
A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői az európai felzárkózó térség várható fejleményeiről összeállított legutóbbi helyzetértékelésükben közölték,
bőségesen lenne indok arra, hogy Magyarországot a hitelminősítők felminősítsék
a befektetési szempontból ajánlott" kategóriába.
A ház szerint viszont egyelőre valószínűleg korai lenne azt várni, hogy a Moody's már jövő pénteken megteszi ezt a lépést, de arra van esély, hogy a hitelminősítő a jelenlegi stabilról pozitívra javítja a magyar szuverén adósbesorolás kilátását.
Az Európai Unió által a globális pénzügyi válság után életbe léptetett szabályozás alapján - hacsak azonnali minősítési lépést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik - a hitelminősítők az általuk előre meghatározott, Brüsszelnek benyújtott időpontokban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket EU-államadósok esetében.
A Standard & Poor's például a magyar adósosztályzat március 20-án végrehajtott idei első felülvizsgálatán az addigi és az azóta is
érvényes stabil kilátás pozitívra javítása nélkül emelte egy fokozattal a jelenlegi "BB plusz"-ra
a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását.