A MarketWatch egyik írásában világtérképen ábrázolta, melyik országban vannak többségben azok a gazdagok, akik megörökölték tetemes vagyonukat, illetve maguknak teremtették meg azt. A statisztikák szerint az adott országokból kikerülő leggazdagabb emberek 52 százaléka örökség útján jutott óriási pénzhez, míg a fennmaradó 48 százalék alulról építkezve, különféle vállalkozások útján jutott fel a csúcsra. Ráadásul az adatok szerint áltagosan 58 százalékkal nagyobb vagyonuk van azoknak, akiknek fel kellett építeni valamilyen vállalatbirodalmat a mesés gazdagság eléréséhez.
Az önerőből lett vagyonosok képzeletbeli ranglistáját Bill Gates 79,4 milliárd dolláros (21 ezermilliárd forint) vagyonával toronymagasan vezeti. Összehasonlításképp Magyarország éves GDP-je megközelítőleg 36 ezermilliárd forint. A képzeletbeli ezüstérmet Amancio Ortega tudhatja magáénak. A spanyol divatmogul 78,7 milliárd dolláros vagyonával, nem sokkal marad le a Microsoft társalapítója mögött. Birodalmába olyan neves márkák tartoznak, mint a Zara. A dobogó legalsó fokán ugyancsak egy spanyolajkú üzletember található. A mexikói Carlos Slim 62,8 milliárd dollárt halmozott fel az évek során telekom vállalkozásából.
Az örökösök toplistáját Liliane Bettencourt vezeti Franciaországból, akinek a jólétet a L’Oreal márka alapozta meg. A 43,3 milliárd dolláros vagyonával messze elmarad azoktól a gazdagoktól, akik saját erejükből küzdötték fel magukat.
Az önerőből meggazdagodottak olyan országokban vannak többségben, mint az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, vagy Brazília. Az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Kanadában és Ausztráliában pedig mindinkább öröklés útján tettek szert tekintélyes vagyonra a gazdagok. Az önerőből meggazdagodók elkerülhetetlenül gyökeres változásokat generálnak a nemzeti erőforrások- és vagyon szétosztásában. Általánosságban elmondható, hogy a rohamtempóban fejlődő vállalkozások nemcsak a régóta regnáló versenytársaikat taszítják le a trónról, de az adott nemzet gazdaságát is lépéskényszerbe hozzák.
Az örökösök általánosságban a status quo-t tartják fenn.
Bill Gates például a Microsofttal az IT-szektor akkori magas árait törte le, és heves versenybe kényszerítette üzleti környezetét. Brazíliában Jorge Lemann 24,4 milliárd dolláros vagyonát a pénzügyi világválság alatti felvásárlásokból alapozta meg. Wang Jianlin Kínában 32,1 milliárd dolláros birodalmát szintén vergődő, vagy épp a krízis idején alulértékelt cégek bekebelezésből alapozta meg. Míg Liliane Bettencourt, a L’Oreal vezetését pusztán átvette a szüleitől, de különösebb piaci átrendeződést az öröklése nem okozott.