Noha a Világbank számai komoly optimizmusra adnak okot, az intézményen belül éles vitákat generált a számítási módszer megváltoztatása, amely látványosan szebb képet fest a korábban felvázoltaknál – írja a Financial Times.
A legfrissebb adatok szerint 702 millió ember, vagyis a Föld lakosságának kevesebb mint 10 százaléka, él extrém szegénységben, miközben a korábban becsült létszám 2015-re 835,5 millió volt.
Amellett is látványos az extrém szegénységben élő populáció csökkenése, hogy
a Világbank napi 1,25-ről 1,90 dollárra (530 forint) emelte azt a szintet, ahol az extrém szegénységet meghatározza.
A szervezet számításai szerint 2011-ben még több mint 1 milliárd ember élt a kritikus vonal alatt, 2012-ben (ez volt az utolsó év, amelyből adatok vannak) azonban már csak 902 millió.
A helyzet javulása a szakemberek szerint a fejlődő országok gyors gazdasági növekedésének, valamint az oktatási, egészségügyi és társadalombiztosítási beruházásoknak köszönhető elsősorban. A világ szegényeinek fele Afrikában él, ahol a lakosság 35,2 százaléka mélyszegény és ahol továbbra is rendkívül aggasztó a helyzet a Világbank jelentése szerint.
Jim Yong Kim, a Világban elnöke „drámainak” nevezte a csökkenést, és kijelentette, „megvan az esély arra, hogy
mi legyünk az első generáció az emberi történelemben, amely felszámolja az extrém szegénységet”.
Már több mint egy éve folyik a vita arról a Világbank berkein belül, hogy a megtisztított statisztikai adatok vajon megfelelők-e. A kérdés az, miként lehetne a legjobban alkalmazni a 2014 áprilisában kiadott új relatív vásárlóerő számításokat.
Idén például szervezet két vezetője publikált egy tanulmányt, amelyben kimutatták, hogy amennyiben az új relatív vásárlóerő számításokat alkalmazzák, és 1,92 dollárnál húzzák meg a kritikus vonalat, akkor a 2011-es szám 148 millió fővel emelkedett volna az egy évvel korábban mért szintről.
Végül a vitát az az álláspont nyerte meg, amely értelmében felülvizsgálták Kína, India és Indonézia adatait, és ennek eredményeképpen igen szép eredmények jöttek ki a 2011-es évhez viszonyítva.
Az ilyen statisztikai változtatások fontossága abban áll, hogy igen sűrű populáció él a szegénységi küszöb közelében, és a választóvonal akár minimális módosítása is emberek millióinak helyzetét módosítja – mondta Peter Lanjouw, aki tavalyig a Világbank szegénységkutató részlegének vezetője volt.