A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Százból csak öt induló cég lesz sikeres

kézfogás
Business deal closed with handshake
Vágólapra másolva!
Több tízezer céget alapítanak évente Magyarországon, ám ezek negyven százaléka kérészéletű, és csak minden huszadik produkál elfogadható eredményeket öt év alatt – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató elemzéséből.
Vágólapra másolva!

Számos sikertörténet lehet hallani fiatal, sikeres vállalkozókról. Ezeket a történeteket sok fiatal egyfajta álomként éli meg, mások viszont legyintenek mondván: hazai környezetben sikeres vállalkozásra úgysincs reális esély. „Az adatok elemzése első ránézésre kiábrándító, ám kicsit mélyebbre ásva azt tapasztaljuk, hogy mérhető mennyiségben vannak elfogadhatóan vagy jól működő startupok, sőt igazi sikertörténetek is fellelhetőek a megszűnt cégek tízezrei mellett" – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs üzletágának igazgatója.

2009-ben 41 ezer hazai érdekeltségű társaság jött létre, ebből jelenleg csak 26 ezer működik,

tehát a cégek közel 40 százaléka már el is tűnt a gazdaságból. „Riasztóan magas az induló vállalkozások között a megszűnések aránya. Ez számos okra vezethető vissza. A legfontosabbak az üzleti terv nélküli cégalapítások és a kényszervállalkozások születése, de a gazdasági környezet keresleti és finanszírozási oldala sem volt túl kedvező a 2009-et követő években" – mondja Pertics Richárd.

Általában a vállalkozóknak nem az első cége lesz sikeres Forrás: PhotoAlto/Ale Ventura

A vizsgált időszakban alapított társaságoknak mindössze 37 százaléka volt a tulajdonosok első vállalkozása, az összes többi cég már új nekifutásnak számít. Az arány általánosságban is jól mutatja, hogy az első vállalkozások többnyire nem sikeresek. „Sokan élnek is a lehetőséggel, ez viszi előre a világot.

A problémák akkor kezdődnek, amikor a vállalkozók visszaélnek az újrakezdés lehetőségével,

adósságot felhalmozva hátrahagyják cégeiket, komoly bizonytalanságot generálnak az üzleti világban. Ők aztán továbblépnek, és új vállalkozást alapítanak" – mondja az Opten igazgatója.

Nem minden induló startup

Annak, hogy egy induló vállalkozást mikor tekintünk startupnak, az egyik mutatója az árbevétel alakulása lehet. Az elaprózott magyar cégstruktúrában egy 100 millió forintos árbevételű vállalkozás már tényezőnek számít, hiszen az összesen 570 ezer működő cégből csak 50 ezer éri el ezt a limitet. A 2009-ben indult 41 ezer vállalkozásból 2014-re csaknem 2200 érte el a 100 millió forintos árbevételt: ezek a cégek számítanak hazai viszonylatban jól teljesítőnek. Az Opten adatai szerint ötéves működése alatt 142 gazdasági társaság ért el egymilliárd forintos árbevételt, ami már igazi sikertörténetnek tekinthető.

Forrás: Opten

A startupok másik ismérve a külföldi tulajdonosok megjelenése a cégben. Önmagában a külföldi tulajdonos belépése nem feltétlen jelent sikert, csak ha a cég árbevétele is jól alakul, vagy tőkeemelés történik a tulajdonosváltással egyidejűleg. A 2009-ben alapított cégek közül ezeknek a feltételeknek az Opten adatai szerint 140 társaság felelt meg. A legszűkebb értelemben véve ezek azok a cégek, amelyekre startupként tekinthetünk.

Ma is 78 ezer embernek ad munkát

Az induló magyar tulajdonú vállalkozások jelentősége nemzetgazdasági szinten sem elhanyagolható. Ennek legfőbb bizonyítéka, hogy a 2009-ben alapított és azóta is működő 26 ezer ilyen vállalkozás ma 78 ezer embernek ad munkát, azaz átlagosan három főt foglalkoztatnak főállásba bejelentve.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!