A 2007–2008-as gazdasági válság óta közismert a „too big to fail”, vagyis „túl nagy ahhoz, hogy bedőljön” kifejezés. A fogalom lényege, hogy egyes multinacionális cégek, elsősorban bankok olyannyira be vannak ágyazva a világgazdaságba, hogy ha csődbe mennének, rengeteg más céget is magukkal rántanának. Emiatt egyes közgazdászok szerint a legjobb megoldás, ha a kormányok inkább kifizetik a cégek adósságait, hogy megakadályozzák ezt a dominóhatást.
Bár az elképzelés már a ’80-as években felbukkant, 2008-ban került át tömegesen a gyakorlatba, amikor az amerikai kormány több, a csőd szélére került bank adósságát is kifizette.
Így kapott több milliárd dolláros összegeket adósságrendezésre
a JPMorgan, a Morgan Stanley vagy a Bank of America.
Ezek a cégek most a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az EU-t tömörítő G20 listájára is felkerültek. A G20 Gazdasági Stabilizációs Hivatala hivatalos listát állított össze az úgynevezett „globális, rendszerszintű fontosságú bankokról", vagyis azokról, amelyeket az államoknak ki kellene segíteniük, ha a csőd fenyegetné őket.
A bankokat négy kategóriába sorolták, attól függően, hogy mennyire tartják őket fontosnak a globális gazdaságban.
A magasabb kategóriákba sorolt bankok általában több tőkével is dolgoznak,
így valószínűleg a kisegítésük is többe kerülne.
A listán a legmagasabb kategóriába került az Obama-adminisztráció által is megmentett JP Morgan Chase. Az amerikai bank mellett csak egy pénzintézet, a brit HSBC került be ugyanebbe a csoportba. A HSBC a világ tőke szempontjából negyedik legnagyobb bankja.
Ezen a ranglistán az első három helyen három kínai állami bank áll:
az Industrial and Commercial Bank of China, a China Construction Bank Corporation és az Agricultural Bank of China. Ezek szintén szerepelnek a G20 listáján is, de csak a legalacsonyabb kategóriába fértek bele, valószínűleg azért, mert ezek a bankok egyelőre leginkább kínai tőkét kezelnek, míg a nyugati bankok a világ minden tájáról szolgálnak ki céges és magánügyfeleket.
A legmagasabb kategóriákba csupa európai és amerikai bank került,
köztük a Deutsche Bank, a Bank of America és a svájci Credit Suisse. Kivételt csak a japán Mitsubishi UFJ Financial Group, a nagy múltú műszaki cég pénzügyi szolgáltatója jelent. A listára felkerült a magyar lakossági bankpiac két jelentős szereplője is, az ING Bank és az Unicredit Group.