Az év eleji árrobbanás főként csak Budapestre igaz. Ennek egyik oka, hogy a főként a külföldi bérlőket váró rövid távú lakáskiadók a fővárosban találták meg számításukat.
Az albérletárak hirtelen 20 százalékos növekedése szintén sokakat ösztönzött lakásvásárlásra, még akkor is, ha ezt csak hitelből tudták megtenni.
Budapesten az erősödő kereslet hajtja felfelé az árakat, a növekvő árszínvonal viszont lassan ugyan, de előbb-utóbb visszahat a keresletre. Az áremelkedés a kereslet csökkenéséhez vezet, így hamarosan kisebb árkorrekcióra lehet számítani - mondta Palocsay-Zubor Géza, a Jófogás.hu igazgatója.
A szakember szerint idén is számítanak a kereslet szokásos decemberi visszaesésére.
Budapesten a legtöbben továbbra is a kisebb,
maximum 50 négyzetméteres lakásokat nézik, a legnagyobb áremelkedés így ebben a kategóriában figyelhető meg.
A portál adatai szerint a januári egyszeri megugrás után az új házak átlagára tovább emelkedett. A használt és az új lakásoké egy korrekciót követően ugyan, de szintén tovább nőtt. A használt házak átlagára a februári visszaesés után augusztusig alig változott, és csak szeptemberben tudott kisebb mértékben növekedni.
Az új házak és lakások átlagárának felfutása mögött az is húzódhat, hogy ezekből csak nagyon kevés eladó. A használt lakásoknál tapasztalható négyzetméterár-felfutás szinte kizárólag a budapesti kereslet élénkülésből adódik, a fővárosban a tavaly decemberi, 300 ezer forint körüli fajlagos árszint kilenc hónap alatt több mint harmadával nőtt - derül ki az elemzésből.