Az USA-t csak Hongkong és Svájc előzte meg azon offshore paradicsomok listáján, amelyek visszautasítják a megfelelést az OECD által létrehozott információ-megosztási standardoknak – írja a Bloomberg a londoni székhelyű Tax Justice Network (TJN) pénzügyi titoktartási listája alapján.
A nagyobb pénzügyi átláthatóságért kampányoló TJN listája azért is izgalmas, mert az Egyesült Államok mindeközben olyan belső adatgyűjtő rendszerrel (FATCA) rendelkezik, amely arra kötelezi a bankokat világszerte, hogy
adatokat szolgáltassanak olyan amerikai számlatulajdonosokról, akik megpróbálnak kibújni az amerikai adóhatóság kezei közül.
Miközben az Egyesült Államok élen jár az új módszerek kifejlesztésében, melyek segítségével megvédheti magát a külföldi adóparadicsomoktól, azzal már sokkal kevésbé foglalkozik, hogy ő maga milyen szerepet játszik a jogszerűtlen tőkemozgások célországaként és az adóelkerülés támogatásában – hangsúlyozza a TNJ hétfőn kiadott jelentése.
Washington függetlenségen alapuló felfogása azzal a kockázattal jár, hogy komoly akadályt jelent az adóelkerülés, a pénzmosás és a pénzügyi bűncselekmények ellen irányuló nemzetközi erőfeszítésekkel szemben – olvasható a dokumentumban.
A TJN kétévente kiadott listáján az USA 2013-ban még csak a hatodik volt, azóta felküzdötte magát a nem túl megtisztelő harmadik helyre.
Szingapúr a negyedik, míg a Kajmán-szigetek az ötödik helyet foglalja el idén. Őket egyébként sorrendben Luxemburg, Libanon, Németország, Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek (Dubaj) követi.
A lista súlyozással áll össze olyan joghatósági tényezők alapján, mint például a banktitkokra vonatkozó szabályozások, a tulajdonosi nyilvántartások vagy az együttműködés más kormányokkal. A módszertan egyébkén előnyben részesítette azon jogrendszereket, melyek jelezték 2017-ig, vagy esetenként 2018-ig, beépítik az OECD standardjait.