A brit jegybank vezető közgazdásza, Andy Haldane egy csütörtöki londoni szakszervezeti konferencián arról beszélt, hogy az Egyesült Királyságban 15 millió munkahelyet fenyegetnek a robotok az amerikai 80 millió mellett. Az USA-ban egyébként októberben 143 millióan dolgoztak a mezőgazdaságon kívül.
Az alábbi táblázatból kitűnik, hogy a fejlődő technológiákból fakadó robotizáció leginkább a gyártási, kereskedelmi, értékesítési és szabadidős iparágakban dolgozókat fenyegetheti, ezekben a területeken a legmagasabb az átlagos valószínűségi arány.
Az automatizálás ráadásul leginkább az alacsony bérezésekkel járó munkahelyeket fenyegeti"
– tette hozzá Haldane. Kiemelte, a technológia egyfajta regresszív jövedelemadóként tud működni a képzetlenek számára, és tovább növelheti a jövedelmi egyenlőtlenségeket – írja a MarketWatch.
A múltbeli tapasztalatok ezzel párhuzamosan azt mutatják, hogy a technológiai fejlődések végül megemelték a keresletet az új munkaerőt igénylő új iparágak termékei iránt. Mindazonáltal az látszik, hogy mivel a gépek egyre okosabbak lesznek,
egyre szűkül a tér az egyedi emberi készségek számára.
Ma már olyan, korábban elképzelhetetlen jelenségek is valóssággá váltak, mint a vezető nélküli autó – mondta a közgazdász.
Jegybanki tisztviselőként Haldane arra is utalt, hogy a kibocsátási rés szűkülése egyre kisebb hatással van a bérekre. Ennek oka pedig nagyrészt abban keresendő, hogy manapság minden eddiginél könnyebb az emberi munkaerőt gépekkel helyettesíteni.