A globális acéltermelés további zsugorodásával – elsősorban Kína lassulása miatt –
a vasérc árfolyama is folytathatja az esést. A fém ára egészen 30 dollárig süllyedhet tonnánként
a National Australia Bank (NAB) számításai szerint. A pénzintézet szerint egyébként az átlagár 42 dollár lehet – írja a CNBC.
A kínai szállítású spot (azonnali szállítású) vasérc árfolyama hétfőn 39,40 dollár volt, miközben a hónapban már a 37 dollárt is elérte, amire 2008 óta nem volt példa. A bank úgy látja, hogy a kínai kitermelés továbbra is meghatározó tényező marad, és jóllehet idén 8,5 százalékkal esett a termelés, a vártnál még így is erősebb lehet a kibocsátás, a magas termelési költségek ellenére is.
Az olaj piacán hasonlóan borús képet vetített előre az NAB.
A globális jóllakottság még 2017-ben is folytatódhat,
ahogy az amerikai és a közel-keleti kitermelők kitartóan igyekeznek majd megőrizni a piaci pozícióikat, és fenntartani a bevételeiket. Ebből adódóan úgy látják, hogy jelentős lefelé mutató kockázat nehezedik a jövő év első felére kiadott hordónkénti 40-50 dolláros átlagárfolyam-előrejelzésükre.
A legrosszabb forgatókönyvük szerint az OPEC kitermelése, illetve a tovább erősödő dollár mellett 2016-ban a fekete arany ára
elérheti akár a hordónkénti 20 dollárt is.
Az ausztrál elemzőkkel összhangban a Morgan Stanley is úgy látja, hogy
a túlkínálat és a gyenge kereslet megnehezíti, hogy 2016-ban talpra álljon az olaj árfolyama
– írja a Bloomberg.
A kínálati oldalon az amerikai és az OPEC államok kitermelése mellett az esedékes iráni kínálatnövelésre hívják fel a figyelmet, illetve arra, hogy egy potenciális líbiai béke szintén megemelheti a globális kitermelést.
Mindezt összevetve a Morgan Stanley relatíve még mindig optimista a nyersolaj jövő évi árfolyamával kapcsolatban, mivel
49 dolláros átlagárat számolnak, amely élesen felívelhet az év utolsó három hónapjában.
A nyersanyagpiaci elemző csapat azonban megjegyzi, hogy a prognózisuk ellen számos lefelé mutató kockázat is hat a jelenlegi igen alacsony árak mellett.
Vagyis - bár napjainkban a Morgan Stanley előrejelzése valóban optimistának nevezhető - erősen hangsúlyozzák, hogy noha 2015 második felében a piaci egyensúlytalanságok enyhültek, jövőre még bajosan várható valódi kiegyensúlyozódás.