Bankok elmondása szerint tízből hatan a családi otthonteremtési kedvezmény, a csok iránt érdeklődnek jelenleg. Az utóbbi években meghirdetett otthonteremtési támogatásokban is voltak kiskapuk, a csok pedig szinte hemzseg tőlük.
A konstrukció egyenesen belevezetheti a családokat a trükközésbe.
A csábítás túl nagy,
miközben megvan az esély arra, hogy a támogatás összegén túl még milliókat kell visszafizetniük az államnak, mert valami nem úgy sikerül, ahogy szeretnék az igénylők, és nem jön össze a kívánt gyerekszám.
A 2000-es évek elején, amikor megemelték az akkori támogatás, a szociálpolitikai kedvezmény (szocpol) összegét, kezdődött a szocpolcsalások időszaka. 2004 és 2008 között például építési vállalkozók hajtottak fel Szerencs környékén, Taktaközön szegény sorsú családokat, akik jogosultak voltak a támogatás igénybevételére.
A családok a milliós összegű állami támogatást százezer forintért eladták a vállalkozóknak,
akik a pénz nagy részét elrakták, a töredékéből pedig használhatatlan házakat húztak fel.
A szocpolhoz szükséges papírok kiállításáért önkormányzati dolgozókat, banki ügyintézőket, ügyvédeket fizettek le.
Az ügynek 202 vádlottja volt. Az elsőrendű vádlott a szerencsi építési hatóság akkori vezetője volt,
aki 50 ezer forintot kapott minden engedélyért. A férfit többrendbeli csalás, hivatali visszaélés, közokirat-hamisítás és hivatali vesztegetés elfogadása miatt hét év börtönbüntetésre ítélték.
A taktaközi szocpolcsalásokban 43 házra, 107 lakásra és egy toldaléképületre igényeltek jogtalanul több mint 497 millió forint lakásépítési kedvezményt.
Ezt a sémát gyakorlatilag ma is le lehetne másolni.
Az egyedüli nehézséget a kedvezményezetteknek kötelező kétéves munkaviszony jelenti. De még így is lehet Magyarországon elég sok minimálbéren és közmunkán tengődő családot találni, akiknek jól jön néhány százezer forint (sőt, a 10 milliós támogatásból az összeget tán 7 számjegyűre is lehet növelni).
Nem a csalás ugyanakkor a csok egyik achillese, hanem az, hogy valójában a gazdagabb rétegeknek kedvez. Az MSZP például kritikáinak megfogalmazásakor egészen addig megy, hogy:
az olcsó hitellel és támogatással sokan fogják majd legalizálni eltitkolt pénzeiket is.
Tény, hogy csak egy szűk kör tudja majd igényelni a támogatást. A tehetősebbek rohama a csokért viszont megállíthatatlannak tűnik a bankokban. Sokan nem is maguknak, hanem a gyerekeinek vesznek majd lakást. Ezt a kiskaput sem zárták be a törvényben. Nyilatkozatok szerint
maximum a lakcímkártyákon ellenőrzik majd,
hogy valóban lakhatásra használja-e a család az állami pénzen vett ingatlant.
A befektetők azt is elintézhetik, hogy használt lakást vegyenek a pénzből az igénylők. Ha ugyanis valaki megkapja a csokot, megveszi az új ingatlant, majd viszonylag rövid időn belül eladja, és az árából vesz egy használt akást, akkor duplán jól járhat.
A rendelet csak a lakáscélt rögzíti, ezért simán lehet így adni-venni az ingatlanokat
Kórozs Lajos MSZP-s politikus szerint.
Leginkább azoknak kedvez a csok, akiknél már megszülettek a gyerekek, egy, kettő vagy három – mondta az Origónak Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője. Nekik a csok nem jár akkora kockázattal, mint a gyermek nélkülieknél, ugyanis, ha valamiért nem születnek meg a bevállalt gyerekek, akkor
közel tízmillióval kell többet visszafizetni, mint az eredeti támogatás.
Menet közben még a jegybanki alapkamat is elszállhat, ami növeli a kockázatot – mondta Gergely Péter.
Ha a családnak
Ehhez még hozzájön a hitel extrakamata, ami ugyancsak milliós nagyságrendű lehet, ha hitelt is igénybevett a család.
Az ajándék 10 millió forint után ötszörös jegybanki alapkamattal (az alapkamat jelenleg 1,35 százalék, így ez évi 6,75 százalék) terhelten kell visszafizetni a felvett támogatást. Majd a kamattámogatott hitelre is késedelmi kamatot kell fizetni.
Akik most házasodtak, még ne rohanjanak tehát a bankba
– mondta Gergely Péter.
A friss házasságok nagy része három és fél év után felbomlik. Összességében is 10 házasságból 6 válással végződik,
a csokkal együtt pedig egy anyagi csőd lehet a válás.
A jelenlegi szabályozás egyik nagy hibája épp ez az óriási kockázat, amit a családoknak vállalniuk kell. A 10+10 millió túl nagy összeg ahhoz, hogy kihagyják az emberek, de ha nem a tervek szerint alakul az élet, akkor nagy bukó lehet a vége. Emiatt igazából azoknak éri csak meg igényelni az új szocpolt, akiknél már megvan a három gyerek.
A sarokba szorított csokos családok nem tehetnek mást, vagy megrokkannak a hatalmas adósságtól, vagy trükkökhöz folyamodnak. Jöhetnek a kamu meddőségi igazolások, a kamu örökbefogadások.
De ez csak a jéghegy csúcsa, rengeteg ötletünk van még a támogatás megszerzésére gyerekvállalás nélkül is. Nem tippeket adnánk, csak kérdezzük:
Rengeteg módja van jelen pillanatban annak, hogy vissza lehessen élni a csokkal, és nincs világos válasz arra, hogy milyen lépéseket terveznek tenni annak érdekében, hogy ezek ne váljanak tömeges jelenséggé.