Az 1600 négyzetméter területű pincészet zöldmezős beruházás keretében épült, amelynek megvalósításakor nagy hangsúlyt fektettek a megújuló energiaforrások használatára.
Az üzem hűtését és fűtését geotermikus hőszivattyú biztosítja,
a villanyáram fogyasztást pedig napelemekkel kompenzálják. „A komplexum nemcsak vizuálisan nyújt meghatározó élményt a környéken, hanem jelentősége abban is mérhető, hogy rajta keresztül a borvidéken újraéled az egykori minőségi pezsgőkészítés" – mondta Leitersdorfer Edit, a pincészet ügyvezetője.
Magyar vállalkozó létesítménye külföldön először kapta meg az építőipar egyik legrangosabb hazai kitüntetését.
A 2012 végén átadott üzemben minőségi pezsgőt és bort készítenek. A beruházás összértéke megközelítőleg 4 millió euró. Ebből 2,7 millió eurót költöttek az üzem megépítésére és a technológiára, amelynek felét a Romániában megvalósult fejlesztésekre is rendelkezésre álló európai uniós forrás biztosította.
A 22 erjesztő tartállyal működő komplexum feldolgozó kapacitása 164 000 liter.
A bor- és pezsgőkészítés minden lépése, az erjesztéstől a palackozáson át a címkézésig az üzemben történik.
A termékeket kizárólag Romániában forgalmazzák, megtalálhatók az ország több nagyvárosában: borszaküzletekben és vendéglátó egységekben, valamint a pincészet honlapján lévő webshopban is elérhetők. A pezsgők várhatóan 2016 tavaszán jelennek meg a romániai piacon, majd előreláthatólag ősszel Magyarországon is kaphatók lesznek. A későbbiek folyamán pedig Közép-Európa más országai felé is szeretne nyitni a pezsgőpincészet.