A száznál kevesebb főt foglalkoztató cégeknél a legmagasabb a visszaélések aránya, ráadásul az ezekből származó anyagi kár átlagosan nagyjából ugyanannyi a kisebb cégeknél, mint a világ legnagyobb vállalatainál, vagyis nagyjából 154-160 ezer dollár – derül ki a Hites Csaláskivizsgálók Szövetségének (ACFE) 2014-es jelentéséből. Van azonban egy hatalmas különbség is: míg
a nagyvállalatok könnyen túllépnek a veszteségen,
egy kisvállalatnál előfordulhat, hogy többé sosem tud talpra állni.
Bizonyos típusú szabálytalanságok jóval gyakoribbak a kis cégeknél, mint a nagyoknál. Ilyen például a számlahamisítás és a bérekkel kapcsolatos sikkasztás. A korrupció jelentősebb arányban érinti a nagyvállalatokat (40 százalék), de a kis cégeknél is majdnem olyan magas az előfordulása. A korrupció a kisvállaltok harmadát érinti.
Több mint félmillió bejegyzett vállalkozás (560650) van ma Magyarországon a KSH adatai szerint. Ezek között vannak nagyobb méretű cégek, párszáz fős vállalkozások, egyfős cégek és startupok is. Mivel a kis- és középvállalatok összessége nehezen megfogható kategória, nehéz pontosan felmérni a korrupciós kockázataikat. Míg a nagyvállalatok korrupciós mintázatairól rengeteg felmérés készül nemzetközi szinten, a kkv-szektorról csak sejtések, becslések vannak. Ezek felderítésében volt segítségünkre Rechnitzer Dóra, a Transparency International Magyarország üzleti szektor programjainak vezetője. A szakértő szerint a magyar kkv-szektorban főleg az adóelkerüléssel kapcsolatos visszaélések jellemzőek.
Tipikus jelenség a munkavállalók feketén foglalkoztatása,
illetve hogy bérük egy részét készpénzben kapják, és a munkakörülményekkel kapcsolatos előírások nem betartása is viszonylag gyakori jelenség.
„A klasszikus korrupciós esetek közül a Transparency International az elmúlt időszakban több bejelentést kapott beszerzésekkel, ezen belül pedig a visszaosztással kapcsolatban. Ezenkívül
a csőd es felszámolási eljárások a leginkabb korrupciónak kitett eljárások.
A cégalapítási eljárások az elektronikus rendszer következtetében teljesen korrupciómentesek lettek. Az engedélyezési eljárások területén tapasztaltunk korábban korrupciós kockázatot de ezt is ma már a kevésbé korrupciónak kitett területnek tekintjük” – véli Rechnitzer Dóra.
A tipikus céges csaló profilja
A Hites Csaláskivizsgálók Szövetsége (ACFE) 2014-ben száz ország 1400 csalója alapján összeállította a tipikus csaló profilját. A felmérés szerint a csalások 42 százalékát beosztottak, 36 százalékát pedig a menedzsment követi el. Általában minél magasabb beosztású az elkövető, annál nagyobb veszteséget okoz a cégnek, így bár a tulajdonosok és vezérigazgatók körében bizonyult a legritkábbnak (19 százalék), az ő csalásuk óriási károkat okozhat.
A férfi csalók száma kétszer annyi, mint a nőké, és a csalók több mint fele 31 és 45 év közötti. A szabálytalanságot elkövetők 53 százaléka több mint 5 éve van a cégnél, az első évben a munkavállalók csupán 7 százaléka követ el visszaélést. Az adatok alapján minél régebb óta dolgozik egy személy a cégnél, annál nagyobb anyagi kárt okoz. A szabálytalanságok 77 százalékát az alábbi hét terület valamelyikén dolgozók követik el: könyvelés, üzemeltetés, eladás, felsővezetés, ügyfélszolgálat, beszerzés és pénzügy.
A kkv-szektor érintettsége a korrupciós ügyekben abból fakad, hogy minél kisebb egy cég, annál kevesebbet foglalkozik a csalások kivédésével. Például jellemzően etikai kódex sincs, amelyhez minden munkatársnak tartania kell magát. Emellett sokan nincsenek tisztában a probléma jelentőségével és annak súlyos következményeivel. Bizonyos ágazatok cégmérettől függetlenül jobban ki vannak téve a korrupciónak, mint mások. Az építőipar ilyen szempontból az egyik legkockázatosabb terület, míg az oktatás és az IT-szektor például kevésbé érintett.
Az is szerepet játszik, hogy egy cég hogyan jut forráshoz: beszerzésekből vagy közbeszerzésekből. Utóbbi kitettebb a korrupciónak, illetve ilyenkor
erősen jelen van a nepotizmus, amely egy klasszikus korrupciós mintázat.
Összességében azt mondhatjuk, hogy azoknál a cégeknél a legalacsonyabb a korrupció kockázata, akik a piacból élnek, így sem önkormányzatoktól, sem az államtól nem jutnak pénzhez.
A kkv-szektorban jellemző korrupciós ügyekben leginkább a kapcsolati tőke játszik szerepet – véli a neve elhallgatását kérő könyvelő. Ez a pályázatoknál a legjellemzőbb, ahol
gyakran előre le vannak osztva a lapok.
Bár a pályázati feltételeknek mindenképp meg kell felelni, egy-egy cég abban is kaphat segítséget, hogy meg tudjon felelni az előírásoknak. „A pályázatok mellett a beszerzésekkel kapcsolatos korrupciót látom a legelterjedtebbnek: az önkormányzatoknak és a multiknak beszállító kkv-knál tapasztalható magas számban a jelenség. Amikor kkv kkv-nak szállít be, akkor a legritkább esetben fordul elő visszaélés” – tette hozzá a szakember.
A korrupció kerülése minden cégnek, így a kisvállalkozásoknak is érdeke, hiszen a tévhittel ellentétben nem erkölcsi, hanem gazdasági problémáról van szó. „Minden egyes forint vagy euró, amit a cég a korrupciós tevékenységre költ, ahelyett, hogy fejlesztésbe fektetné,
minőségromlást okoz, csökkenti a versenyképességet.
A csalás másik következménye, hogy a cég ilyenkor nem forgatja vissza a bevételét, és nem tudja megtartani a munkavállalóit, ami hatalmas probléma most Magyarországon” – mondta a Transparency International Magyarország munkatársa az Üzletrésznek.
Aki hosszú távon gondolkodik, nem fizet korrupciós pénzeket.
A külföldi befektetők is olyan piacokra jönnek, ahol tisztességesen működnek a vállalatok: ahhoz, hogy megvásárolható legyen egy cég, tisztán, korrupciómentesen kell működnie. Épp ezért a startupkultúrában jellemző a tiszta verseny, hiszen ők nemzetközi vállalatok és befektetők elvárásainak igyekeznek megfelelni. A transzparens vállalkozások további előnyeiről itt olvashat részletesen.
A kkv-k magas érintettsége részben annak köszönhető, hogy nincsenek tisztában a veszélyekkel és nincsenek megfelelően felkészülve. Úgy érzik, nem engedhetik meg, hogy a csalásokkal szembeni védekezésre költsenek, valójában azonban azt nem engedhetik meg maguknak, hogy ne foglalkozzanak a problémával. Ha nem is költenek csalást vizsgáló programokra vagy auditra, bizonyos óvintézkedésekre mindenképp szükség van.
ne egyetlen személy kezelje a cég összes pénzügyét.
tájékoztatni kell a dolgozókat, hogy hogyan és kinek jelentsék, ha bármi gyanúsat tapasztalnak,
hiszen fontos szerepük lehet a korrupciós tevékenységek leleplezésében.