A kelet- és közép-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet szerdai kimutatásában közölte azt is, hogy az egy évvel korábbi veszteség után tavaly ismét nyereséges volt.
A beszámoló szerint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD)
2015-ben 9,4 milliárd eurót juttatott hitelek és befektetések formájában működési térségének,
ez éves rekord. A bank egy évvel korábban 8,85 milliárd, két éve nem egészen 8,5 milliárd euró finanszírozással támogatta tevékenységi régióját.
Az összesítés szerint az EBRD 2015-ben 381 programot finanszírozott tevékenységi régiójában, amelynek most már a kelet- és közép-európai átalakuló gazdaságok mellett több arab ország, valamint Törökország, és az euróövezeti gazdaságok közül Görögország és Ciprus is része.
A tavalyi volt az első olyan teljes év, amelyben a bank egyetlen új programot sem kezdett Oroszországban, összhangban a nemzetközi szankciókkal. A bank részvényes országai 2014 júliusában azt az "iránymutatást" adták, hogy
az EBRD Oroszországban egyelőre ne kezdjen új finanszírozási programokat.
Ennek hatására már abban az évben a harmadára csökkent az Oroszországnak nyújtott EBRD-folyósítások összege: 2013-ban a bank 1,82 milliárd eurót, 2014-ben 608 millió eurót hagyott jóvá oroszországi programokra, tavaly pedig már egyetlen új oroszországi finanszírozást sem indított.
Az EBRD-finanszírozások legnagyobb egyedi felvevője korábban minden évben Oroszország volt,
ám a bank szerdai ismertetése szerint 2015-ben és 2014-ben Törökország - ahol az EBRD öt éve kezdte meg tevékenységét - kapta a legtöbb EBRD-finanszírozást; a tavalyelőtti 1,39 milliárd euró után 2015-ben 1,9 milliárd eurót. Ukrajna volt tavaly a második legnagyobb felvevő, csaknem 1 milliárd euróval.
A bank növelte magyarországi finanszírozásait is: 2015-ben négy programra összesen 79,1 millió eurót juttatott. Egy évvel korábban két magyar programra összesen 5,5 millió eurót adott a londoni pénzintézet.
Egy évvel korábban az EBRD 568 millió eurós nettó veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, elsősorban az orosz és az ukrán gazdaság gyengeségéből eredő nem realizált eredményelemek miatt. Az volt a bank első veszteséges éve a globális pénzügyi válság mélypontja óta. Az EBRD 2008-ról 602 millió eurós, 2009-ről 746 millió eurós nettó veszteséget jelentett.
Az EBRD tavaly nyújtotta első finanszírozását Görögországnak, amely ideiglenes jelleggel, a jelenlegi tervek alapján 2020-ig lesz a működési országcsoport tagja. Az EBRD 2015-ben 250 millió euró értékben vásárolt részesedést a négy legnagyobb görög bankban, a görög bankrendszer stabilizálása érdekében.
Az EBRD különösen sikeresnek nevezte a tavalyi évet a kereskedelmi bankok nyújtotta társfinanszírozások szempontjából. A bank 2015-ben 40 programra összesen 2,3 milliárd euró pótlólagos finanszírozást mozgósított szindikált hitelkonstrukciók formájában; ez a legmagasabb éves szindikált hitelösszeg a pénzügyi válság kezdete óta.