Szakemberek szerint
az időben történő tervezés és felkészülés,
a családbarát szemlélet és gyakorlat kialakítása biztosíthatja a munka és a magánélet valós egyensúlyát.
Az egyik napról a másikra bekövetkező környezet- és feladatváltás, az időközben akár gyökeresen megváltozott körülmények, a több fronton történő helytállás nyomasztónak érzett kötelessége komor akadályként tornyosul az újból munkába álló szülő előtt.
„Elsősorban a folyamatos és nyílt kommunikációban látjuk a probléma megelőzésének és feloldásának a kulcsát” – mondja Markos Ádám, a hátrányos helyzetű munkavállalók integrálásával foglalkozó RehabJob szakmai vezetője.
Egyik fél se áruljon zsákbamacskát.
A kismamáknak és a kispapáknak biztos körülményekre, világos válaszokra van szüksége. Sokan nincsenek azzal tisztában, milyen jogi védelem jár nekik, vagy milyen lehetőségek közül választhatnak, amikor családot terveznek.
A megoldás egyik kulcsa a munkahelyi esélyegyenlőségi terv készítése.
Azért érdemes egy cégnek erre időt és energiát szánnia, és ebbe a kisgyerekes szülőket is bevennie, mert tapasztalatunk szerint a visszatérő munkavállalók kifejezetten szeretnének helytállni - mondta Dobár Attila, a RehabJob ügyvezető igazgatója.
A sikeres cégek egyébként a gyerekvállalás idején sem szakítják meg a kapcsolatot az otthon lévő munkatársakkal, és továbbra is a csapat részének tekintik őket. Arra is akad példa, hogy
egy cég a távollét idején a képzést, a nyelvtanulást külön is támogatja
- mondta Dobár Attila.