Ez derül ki a Defacto blog legújabb bejegyzéséből. Magyarországon A KSH tízévente végez reprezentatív időmérleg-felvételeket, Ezekben a nap minden percére összegyűjtik, ki milyen tevékenységekkel tölti az idejét. Alább a 2009-2010-es grafikont tekintheti meg.
Az átlagban benne van mindenki: azok is, akik sokat dolgoznak a munkahelyükön vagy otthonukban, és azok is, akik semennyit sem. A munkavégzésben pedig minden munka benne van: a fizetett munka, az utazás, valamint
minden nem fizetett munka is, mint a főzés, mosogatás,
takarítás, vásárlás, egyéb ház körüli teendők vagy gyermeknevelés.
25 és 60 éves kor között a különbség átlagosan egy egész óra, idősebb korban még ennél is nagyobb. Egy átlagos napon a 30-45 éves férfiak mindent egybevetve 8, a hasonló korú nők pedig 9 órát dolgoznak.
Az adatokból kiderül, hogy a különbség az otthoni munkából adódik. A férfiak átlagosan több időt töltenek fizetett munkával; viszont
a nők ennél jóval több időt töltenek otthoni munkával.
Ezért van az is, hogy idősebb korban a nemek közötti különbségek megnőnek. A több női házimunkát ugyanis már kevésbé ellensúlyozza a több férfi fizetett munka.
A bejegyzés arra is felhívja a figyelmünket, hogy a nyugat-európai országok többségében (Finnország, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Spanyolország, Svédország) a dolgozó korú nők közel azonos, vagy kicsit több időt töltenek munkával mint a dolgozó korú férfiak.
A különbség csak Olaszországban olyan nagy, mint Magyarországon.
A kelet- és közép-európai országok közül Bulgáriában még a hazainál is nagyobb a nemek közötti különbség az aktív korúak között; Szlovéniában és a balti államokban a magyarhoz hasonlóak a viszonyok; Lengyelországban viszont kisebbek a különbségek.
A különbség összefügghet a hagyományos családmodellel, amelyben a gyermeknevelés és a házimunka terheit nagyobb részben a nők viselik. Ez azonban nemcsak igazságtalannak tűnő egyenlőtlenség, hanem arra is
ösztönözheti a nőket, hogy kevésbé vállaljanak további terheket
– több gyermeket, vagy több fizetett munkát. A Defacto szerint az ilyen aránytalanságok nem illenek egy valóban családbarát országhoz.