"A földgázbeszerzési szerződések főbb feltételeit más kereskedelmi szerződésekhez hasonlóan és
a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a szerződő felek üzleti titokként kezelik.
A piaci tevékenységet végző Magyar Földgázkereskedő Zrt. gazdasági érdekeit aránytalanul sértené, akár el is lehetetleníthetné, ha piaci versenytársai tudomást szereznének a kereskedelmi szerződései kondícióiról" - válaszolta Fónagy János, a fejlesztési minisztérium államtitkára Oláh Lajos képviselő írásbeli kérdésére.
Az államtitkár szerint az Oroszországgal kötött gázszerződések részleteinek nyilvánosságra hozása
nemzetgazdasági szempontból is hátrányos lenne",
mert a szerződések jelentős nemzeti vagyont képviselnek, és nyilvánosságra hozásuk rontaná Magyarország tárgyalási pozícióit.
Az államtitkár arról azért biztosította Oláh Lajost, hogy a gáz árát
a magyar fél számára kedvező árképlet határozza meg".
Fónagy János szerint
a megállapodás a magyar családok és vállalkozások biztonságos ellátásának alappillére".
Az államtitkár válaszából annyi még kiderül, hogy a megállapodás az 1996-ban 20 évre kötött gázszerződés kiterjesztése 2019-ig, nincs szó új szerződésről. A megállapodás lehetővé teszi annak a gázmennyiségnek a felhasználását, amit Magyarország az elmúlt években a fogyasztás visszaesése miatt nem használt fel.
A felhasználás 2019-ig az alacsonyabb fogyasztáshoz igazodik, az államtitkár azt nem árulta el, van-e kötelező éves átvételi mennyiség.
A megállapodás a magyar földgáztárolókat nem érinti.
Oláh Lajos az után fordult írásbeli kérdéssel Orbán Viktorhoz, hogy a miniszterelnök személyesen tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A miniszterelnök helyett a NFM államtitkára válaszolt. Oláh Lajos arra is rákérdezett, van-e a szerződésnek titkos záradéka, erre nem kapott választ.