Az EKB azt várja, hogy
mérsékeltebb ütemben ugyan, de folytatódik a gazdasági növekedés.
A fellendülést ugyanakkor fékezi a feltörekvő országok gyengülő teljesítménye, a pénzpiacok volatilitása és a strukturális reformok vontatottsága.
A növekedés a decemberben várt 1,7 százalék helyett csupán 1,4 százalék lesz az idén az euróövezetben, jövőre pedig csak 1,7 százalékra emelkedik a korábban jelzett 1,9 százalékkal szemben.
Draghi szerint
a következő hónapokban az alacsony olajárak miatt még negatív infláció várható,
és csak az év vége felé mozdulnak fölfelé a fogyasztói árak. Az EKB kormányzótanácsa úgy látja, hogy a kamatok hosszabb távon a jelenlegi szinten maradnak - mondta Draghi.
Az EKB csütörtökön 0,05 százalékról nulla százalékra csökkentette irányadó kamatát, 60 milliárdról 80 milliárd euróra bővítette kötvényvásárlási programját és mínusz 0,3 százalékról mínusz 0,4 százalékra módosította az EKB-nál elhelyezett egynapos kereskedelmi banki betétekre felszámított büntetőkamatot. A bank ezen kívül újabb hosszú távú refinanszírozási programokat jelentett be, és a vállalati kötvények egy bizonyos körére is kiterjesztette kötvényvásárlási programját.
Az EKB gazdaságösztönző akciója jóval ambiciózusabb, mint az elemzők várták.
Az irányadó kamat nullára csökkentésére nem számítottak, és a kötvényvásárlási programot is a vártnál jobban felduzzasztotta a bank. A piaci szereplők általában úgy vélték, hogy az EKB csak 10 milliárd euróval, havi 70 milliárdra bővíti a keretet.
A sajtótájékoztatón Draghi hangsúlyozta, hogy az EKB 25 tagú kormányzótanácsa „túlnyomó többséggel" hozta meg döntését, és jó hangulatú, konstruktív párbeszéd folyt. Német részről köztudomásúlag ellenzik Draghi nagyvonalú politikáját, azzal érvelve, hogy
a bőségesen rendelkezésre álló olcsó pénz elkényelmesíti a kormányokat,
és nem hajtják végre a szükséges, de politikailag kellemetlen strukturális reformokat.
Egyes elemzők szerint nem vet jó fényt az európai gazdaságra, hogy az EKB-nak ennyire szélsőségesen laza monetáris politikát kell követnie, és felteszik a kérdést, hogy mit húz elő a fiókból a bank, ha a globális gazdaság recesszióba süllyed.
Mások azt emelik ki, hogy a negatív kamat kétélű fegyver, mert rontja a bankok versenyképességét, ráadásul a pénzintézetek a díjak emelésével át fogják hárítani a terheket az ügyfelekre.
„Az sem világos, hogyan fogja segíteni ez a csomag a gazdaságot, ha senki sem akar hitelt felvenni" - mondta Wayne Lin, a QS Investors portfolió menedzsere.