A Tesco-alkalmazottaiból, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének képviselőiből és egy szakjogászból alakult meg a sztrájkbizottság – mondta Bubenkó Csaba, a KDFSZ elnöke az Origónak.
A szakszervezeti vezető szerint a Tesco hetek óta semmit nem reagált a bérfejlesztési igényükre. Bubenkó Csaba azt mondta, a tescós dolgozók átlagbére bruttó 130 ezer forint plusz havi 12 ezer forint cafeteria.
A dolgozóknál az verte ki a biztosítékot, hogy az online kereskedelemben a házhoz szállítást végző
sofőrök már másodszor kaptak béremelést,
pedig a Tesco online bevásárlós szolgáltatása még csak három éve indult.
A kollégák túlterheltek, kevés a munkaerő a kereskedelemben, a bérek alacsonyak, ráadásul a Tesco különbséget tesz munkavállaló és munkavállaló között – mondta Bubenkó Csaba.
A pikkerek, vagyis azok a kollegák, akik az online megrendelt árut összeszedik, napi 10-15 kilométert is gyalogolnak. A cipőjüket kéthavonta kell cserélniük, ami 5-6 ezer forint kiadást jelent az alkalmazottaknak.
A Tesco ugyanis semmilyen munkaruhát nem biztosít a kollégáknak.
A Tesco folyamatosan azt mondja, a munkaruha-beszerzés jelenleg folyamatban van – mondta Bubenkó Csaba. A szakszervezeti vezető szerint a munkaruházatot a munkaadónak egyébként biztosítania kell.
A sztrájkbizottságban részt vevők kétlépcsős béremelést követelnek. A jövő hét csütörtökön kezdődő bértárgyalásokon azt kérik, hogy az alkalmazottak bére április 1-jétől 20 százalékkal nőjön, szeptember 1-jétől pedig újabb 15 százalékkal.
Vagyis egy év alatt 35 százalékos bérfejlesztést szeretnének
– mondta Bubenkó Csaba.
Ha nem lesz béremelés,
a kollégák a munkabeszüntetéstől sem ijednek meg.
Bubenkó Csaba azt mondta, a tescósoknak olyan alacsony a jövedelmünk, és olyan rosszak a munkakörülményeik, hogy ha kirúgják őket, akkor ennyi bérért ilyen munkát bármikor találnak.
Megkerestük a Tescót is, hogy mit gondolnak a sztrájkbizottságról és a bérkövetelésekről, azt válaszolták, az egyeztetést a felek március 31-én kezdik meg, és utána nyilatkoznak.