Bajban vannak a nem fizető hitelesek:
Az MNB korábbi kutatása szerint az adósok kétharmada rendelkezett az adósság teljes vagy részleges rendezéséhez szükséges személyijövedelemadó-köteles jövedelemmel, továbbá 40 százalékuk legalább részlegesen törlesztett is a vizsgált időszakban.
Sokan nem érzik valós veszélynek ingatlanjuk elvesztését.
A kényszerértékesítési moratórium megszűnése új helyzetet teremhet.
Az MNB most egy ajánlást tett közzé, ami segítheti a bankok és az adósok hitelekre vonatkozó átstrukturálási megállapodását.
A jelenlegi jogszabályi környezet nem szabályozza megfelelően, hogy milyen eljárást kell követniük a hitelezőknek az adósok fizetőképességének helyreállítása érdekében.
A fizetőképesség helyreállítását a 2015 őszén hatályba lépett adósságrendezési eljárás, illetve a hitelügylet közös megegyezésen alapuló átstrukturálása tudná elősegíteni. Előbbi után kutya nem érdeklődik, az utóbbit pedig semmi nem szabályozza.
Az MNB-nek van egy ötlete
A jelenlegi szabályozási környezet nem ösztönzi proaktív magatartásra a hitelezőket a közös megegyezésen alapuló átstrukturálásokra. Az MNB most ajánlást bocsátott ki, amelynek célja a hitelezők és az adósok közötti együttműködés és a megoldáskeresés elősegítése. Az ajánlás transzparens és egységes keretet nyújt a közös megoldáskeresésre. Az MNB álláspontja szerint a fenntartható megoldások kidolgozásához alapvetően a felek rendelkeznek megfelelő információval, érdekeltséggel és kapacitással.
Az MNB olyan feltételek megteremtésében érdekelt, amely a kötöttebb adósságrendezési eljáráshoz képest nagyobb rugalmasságot és több eszközt biztosít a hitelezők és az adósok számára is a megoldáskeresésben. Az ajánlás peremfeltételeként a hiteladósok lakhatásának biztosítását, a nem teljesítéssel kapcsolatos erkölcsi kockázat minimalizálását jelöli ki az MNB, továbbá azt, hogy az ajánlás rövid távon se gátolja a bankrendszer gazdasági növekedéshez való hozzájárulását.
Az ajánlással az MNB deklarált célja a nem teljesítő lakossági jelzáloghitel-adósok fizetőképességének tartós helyreállítása, illetve a fenntartható adósságrendezés ösztönzése. Az ajánlás hozzájárul ahhoz, hogy mintegy 60-70 ezer adós esetén fenntartható megoldással lehetővé váljon az adósság rendezése.