A Munka Törvénykönyve lehetővé teszi, hogy a munkaviszony kezdetét megelőzően a felek elálljanak a már megkötött munkaszerződéstől. Ez akkor fordulhat elő, ha már aláírták a munkaszerződést, de a munkaviszony kezdetének napja későbbi időpontra esik.
Az elállás tehát nem a munkaviszony megszüntetése, hiszen a felek között még nem kezdődött el a munkaviszony,
csupán egy munkaszerződést írtak alá. Ezért a munkaszerződéstől történő elállás jogát kizárólag a munkaszerződés aláírása és a munkaviszony kezdő napja között lehet gyakorolni.
Mivel az elállás nem felmondás vagy azonnali hatályú felmondás, ezért azok szabályai sem alkalmazandók: nincsen felmondási tilalom vagy korlátozás. „Az elállási jog akkor gyakorolható, ha a munkaszerződés megkötését követően
akár a munkáltató, akár a munkavállaló körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a munkaviszony teljesítését lehetetlenné tenné,
vagy aránytalan sérelemmel járna" - mondta dr. Rátkai Ildikó. Ilyen eset lehet például, ha egy munkáltató adott projektre kap megbízást egy külső megrendelőtől és feladat végzésére veszi fel a munkavállalót. A munkaszerződés megkötését követően azonban a megrendelő a projektet elvonja, így a leendő dolgozó foglalkoztatása lehetetlenné válik.
A szakember szerint ilyen esetben célszerű a helyzetet munkáltatói elállással rendezni, elkerülve ezzel a beléptetéssel, majd kijelentéssel járó szükséges adminisztrációt.