Nem tudtak megállapodni az olajtermelés befagyasztásáról

Egy nigériai olajfinomító
(FILES) This file photo taken on September 16, 2015 shows the Port Harcourt refinery, which was built in 1989, Rivers State. Nigerian authorities said on January 13, 2016 the country will not cut oil production even as nosediving crude prices caused by a global supply glut ravage revenue. US crude oil prices tumbled to a 12-year low Tuesday, prompting OPEC member Nigeria to call for an emergency meeting to address collapsing prices that have drained the coffers of Africa's largest economy. / AFP / PIUS UTOMI EKPEI
Vágólapra másolva!
Nem tudtak megállapodni a kőolajkitermelő országok a termelés befagyasztásáról a dihai csúcstalálkozón. Szaúd-Arábia azt akarja, hogy a megegyezés Irán is csökkentse a kitermelését. Az orosz pénzügyminiszter szerint a megállapodás amúgy is csak szerény áremelkedést hozhatna.
Vágólapra másolva!

Nem született megállapodás a kőolajkitermelő országok vasárnap Dohában tartott találkozóján a termelés befagyasztásáról - közölte a nigériai és az ecuadori olajipari miniszter.

A kitermelés korlátozásáról akartak megállapodni Dohában Forrás: AFP/Pius Utomi Ekpei

A Reuters hírügynökség három olajipari forrásból is úgy tudja, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetéhez (OPEC) tartozó országok közölték az OPEC-en kívüli tárgyalópartnereikkel, köztük Oroszországgal, hogy

lehetőleg júniusig, a szokásos félévenkénti bécsi miniszteri tanácskozásukig. Csak ezután tudnak más olajkitermelő országokat felkérni arra, hogy csatlakozzanak az egyezséghez.

Irán nem akarja csökkenteni a kitermelést

A Katar fővárosában, Dohában tartott megbeszélés összehívását februárban a két vezető olajtermelő, az OPEC-tag Szaúd-Arábia és az OPEC-en kívüli Oroszország kezdeményezte.

A tanácskozás azonban rosszul indult: az olaj- és energiaügyi miniszterek megbeszélése eredetileg röviddel 9 óra előtt kezdődött volna, de végül többórás késéssel nyílt meg. Szaúd-Arábia ugyanis az utolsó pillanatban váratlanul azzal a követeléssel állt elő, hogy a megállapodás ne csak arra a 18 országra vonatkozzon, amelyek részt vesznek az ülésen, hanem az összes OPEC-tagállamra, így Iránra is.

Irán képviselői nem utaztak Dohába, az iráni olajügyi miniszter pedig azt üzente vasárnap, hogy üdvözli az olajtermelés befagyasztását célzó lépéseket, de Irán semmilyen formában sem volt előidézője az olajpiaci egyensúly felborulásának, és éppen emiatt

illetve olajkivitelét. Irán jelenlegi olajtermelése napi 3,5 millió hordó, olajexportja pedig 2 millió hordó. Az iráni olajügyi miniszter vasárnap arról is beszélt, hogy 2017 márciusára az iráni olajtermelés már napi 4 millió hordó lesz.

A megállapodás csak szerény áremelkedést hozna

Elvileg abban állapodtak volna meg Dohában a világ vezető olajtermelői, hogy januári szinten befagyasztják az olajtermelést októberig.

A lépéstől azt várták volna, hogy megnyugszanak a piacok, és a kőolaj ára fokozatosan tovább emelkedik.

A magyar idő szerint 15 órakor kezdődött egyeztetések kulcskérdése már csak az volt, hogy a szaúdi fél elfogadja-e, hogy Irán "kilóg" a sorból, és amíg mások vállalják, hogy nem növelik a termelésüket, addig Teherán többet termel és többet is exportál, ami piaci részesedésének növekedését eredményezi.

Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter pénteken arra figyelmeztetett, hogy

mert a globális gazdasági növekedés lassulása miatt mérséklődik az olajkereslet bővülése, a hatalmasra duzzadt olajtartalékok pedig csak lassan apadnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!