"A bankszektor üdvözöl minden olyan kezdeményezést, amely segíti, hogy a hitelezés bővülésén keresztül a gazdaság fejlődése lendületet kapjon. A kis- és középvállalkozások fejlődése a gazdaság bővülését szolgálhatja" - mondta Kovács Levente, a bankszövetség főtitkára a jegybank bejelentésére.
Az MNB közölte, hogy új, a hitelezést ösztönző eszközt vezet be,
öt éven át csökkenti vagy elengedi a kkv-kat aktívan hitelező pénzügyi intézményeknek az ilyen hitelek után megképzendő tőkét.
A kedvezmény attól függ, hogy mekkora volt az adott pénzügyi intézmény tényleges kkv-hitelezése ahhoz viszonyítva, amit az MNB által korábban meghirdetett piaci hitelezési programban vállalt.
Az 50 százalék alatti teljesítésre nem jár kedvezmény, 50 és 100 százalék között a tőkekedvezmény mértéke exponenciálisan emelkedik 20-tól 75 százalékig.
A 106 százalék feletti kihelyezésnél jár a teljes - 100 százalékos - tőkekedvezmény, 100 és 106 százalék között pedig a 75 és 100 százalék közötti sávban emelkedik exponenciálisan. Az így felszabaduló szabad tőke a jegybank szerint támogathatja a piaci hitelezés további felfutását, és jobb tőkearányos megtérülést nyújt a hitelpiaci szereplőknek.
A tőkekedvezmény ötéves időtartama azt jelenti, hogy a 2016-os kihelyezés alapján, azaz a 2017. évi vizsgálatokban véglegesített kedvezmény 2021-ig állandó lesz. Azon intézmények, amelyek idén nem tettek vállalást piaci hitelezési programban, 2017-től szintén igénybe vehetik a kedvezményt, a 2016-os tényleges kihelyezés 75 százaléknak megfelelő kedvezményre jogosultak 5 éven át.