2015-ben rekordösszeget, mintegy 2500 milliárd forintot, míg idén a tervek szerint 2048 milliárd forintot hívnak le a pályázók a 2014 – 2020-as időszakot felölelő 7000 milliárd forintos keretből. A fennmaradó 2452 milliárdot az elkövetkező három évben lehet idehaza elkölteni többek közt
gazdaságfejlesztésre, innovációra és munkahelyteremtésre.
Miután a mostani ciklus pályázatait 60 százalékban a kis-és középvállalkozások számára hirdetik meg, valamint az önkormányzatok, és a közcélú szervezetek is profitálhatnak az uniós pénzesőből, a Magyar Pályázati Iroda mindhárom szegmens számára elindította a képzést.
A pályázatírást és pályázati projektmenedzsmentet oktató MAPI Pályázati Akadémia lehetőséget teremt arra, hogy akik az új pályázati ciklusban szeretnének uniós forrásokat elnyerni, azok naprakész ismereteket szerezzenek a feladatokról.
Megtalálni a leginkább testhez álló kiírást csupán a nulladik lépés,
mondta Andorka Miklós, a MAPI Zrt. operatív igazgató-helyettese, bár a látszat ellenére cseppet sem egyszerű. Andorka szerint az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy
a pályázók sokszor rosszul mérik fel a lehetőségeiket.
Van, hogy a pályázókat a kategorikusan kizárt tevékenység, sem az el nem számolható berendezés sem tartja vissza az indulástól.
A formai hibák is gyakoriak a beadott anyagokban. A rossz dátumozás, a költségekre vonatkozó hibás árajánlatok a jól kidolgozott szakmai anyag ellenére a pályázat kudarcát okozhatják. Szintén
visszatérő probléma, hogy az online benyújtás után elmarad a papíralapú nyilatkozatok postázása.
Pedig ha az elektronikus leadást követő 3 napon belül nem küldik el a cégszerűen aláírt nyilatkozatokat, a pályázatot elutasítják.
De nem csupán a pályázati szakasz, hanem
az elszámolási periódus is rejt magában buktatókat.
Ezekre a MAPI Pályázati Akadémia oktatói szintén fel fogják hívni a résztvevők figyelmét annak érdekében, hogy még véletlenül se kerüljenek bajba és kelljen visszafizetniük a nyerteseknek a felhasznált pénzeket. „A legjellemzőbb hibák közé az alátámasztó dokumentumokhoz kapcsolódó hiányosságok tartoznak” – fejtette ki Andorka Miklós. Hozzátette, a nyilvántartásokat, számlákat és a projekthez tartozó minden más dokumentumot meg kell tartani a jelen uniós ciklus lezárásáig.
A MAPI Pályázati Akadémia képzésein az is az oktatás része lesz,
hogyan kell kezelni az EMIR-t felváltó FAIR rendszert.