Az 1980 és 2000 között született nemzedék, vagyis az Y generáció elsősorban a rövidtávú szükségletekre koncentrál, miközben ragaszkodik az alacsony kockázatú befektetésekhez – derül ki a UBS Wealth Management Americas jelentéséből.
Annak ellenére, hogy ez a nemzedék még elég hosszú befektetési távlatban gondolkodhat, mégis majdnem
kétszer annyi készpénz tartanak
a portfólióikban, mint az 1946 és 64 között született generáció – hangsúlyozta a kutatásért felelő Sameer Aurora a Business Insidernek. Noha a UBS kutatása amerikai befektetők hangulatát és viselkedését mérte, talán nem teljesen alaptalan arra gondolni, hogy máshol is igazak lehetnek Aurora szavai, miszerint ez a generáció sokkal inkább összpontosít a rövidtávú célokra és a jelenre ahelyett, hogy hosszú távú vagyongyarapításban gondolkodna.
Megfigyelhető továbbá, hogy az említett korábbi nemzedékhez képest az Y generáció tagjai
ellenállnak az olyan hagyományos befektetői elveknek,
mint az egyes eszközök megvásárlása és hosszú távú megtartása egy következetes pénzügyi terv keretében. Ezt erősíti meg, hogy a nyugdíj-megtakarítási számlával rendelkező fiataloknak mintegy negyede már belenyúlt az ott tartott tőkébe. A másik érdekesség, hogy az Y generáció tagjai azt a hagyományos tanácsot sem fogadják meg, miszerint fiatalon érdemes kockázatosabb eszközökhöz nyúlni, majd a nyugdíjhoz közelítve egyre inkább rámenni a biztonságra.
Szintén érdekes tendencia, hogy míg az idősebb korosztályok hajlamosan voltak hitelt felvenni például a saját lakás megszerzése érdekében, addig az Y generációhoz tartozók már sokkal inkább nyúlnak az albérlethez. Ezzel együtt pedig a gazdasági válság érezhetően
visszafogottságra nevelte ezt a nemzedéket a befektetések terén.
A volatilis piacok, a diploma utáni állásszerzés nehézsége, valamint a sokszor igen drága városi élet egyaránt táplálja a válság utáni traumát.
Az Y generáció viselkedése pedig egyáltalán nem elhanyagolható, amennyiben a jövőbe akarunk tekinteni. Már a közeljövőben (2020-ig) ez, és az eggyel fiatalabb nemzedék fogja irányítani több a teljes elérhető eszközállomány több mint felét, ami meghaladja a 30 ezermilliárd dollárt – derül ki a PricewaterhouseCoopers kutatásából.