Ahogy az Egyesült Államokban közeledik a következő kamatemelés, Kínán pedig egyre nagyobb a nyomás, hogy lazítson a monetáris politikáján, úgy fokozódik a tőkekiáramlás a jüan piacáról – mondja Song Yu, a Goldman Sachs/Gao Hua Bloomberg által idézett közgazdásza.
A jüan ebben a hónapban már nagyjából 1,6 százalékot gyengült a zöldhasúval szemben, a döntéshozók pedig hétfőn 5 éves mélyponton rögzítették a napi árfolyamot. Ezzel párhuzamosan a kínai fizetőeszköz 0,2 százalékkal erősödött a más devizákból álló kosár ellenében.
Manapság a tőkekiáramlást azért is követi fokozott figyelemmel a piac, mert a tavaly augusztusi, illetve az idén januári felfordulások rossz előjeleknek számítanak. Nagy különbség azonban – mondja Song, hogy manapság a kínai jegybanknak számos eszköze van a közbelépéshez, vagyis
kevésbé valószínű egy, a korábbiakhoz hasonló turbulencia.
Problémát jelenthet viszont – teszi hozzá az elemző –, hogy a kínai vezetés egyfajta macska-egér játékba futhat bele. Vagyis, ha betömnek egy lyukat, a befektetők egy másikon próbálják majd kimenekíteni a pénzüket.
A központi bank (PBOC) az elmúlt évben mintegy 513 milliárd dollárt égetett el a devizatartalékaiból, mielőtt márciusban és áprilisban a javuló piaci hangulat lehetővé tette az állomány szerény emelkedését. A világ második legnagyobb gazdaságának tartalékai 3,2 ezermilliárd dollárral azonban
még mindig világelsők.
Jóllehet Kevin Lai, a hongkongi Daiwa Capital Markets vezető közgazdásza szerint ez a szint az idei év végére 2,7 ezermilliárdig fog zsugorodni, egy éven belül pedig eléri a 2 ezermilliárdos szintet.
A PBOC februárban és márciusban kettős stratégiát alkalmazott a devizapiacon. Egyrészt korlátok között, de
engedte a jüan erősödését a dollárral szemben,
hogy harcoljon a tőkekiáramlással, másrészt levezényelte a leértékelődést más kereskedelmi partnerek devizáival szemben, hogy élénkítse az exportot.
Ez a taktika, melyet nagyban segített a dollár 2010 óta nem látott negyedéves gyengülése, azonban meghiúsult, ahogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed közelgő kamatemelésével kapcsolatos várakozások fokozódtak, erősítve ezzel a zöldhasút.
Noha egyre nagyobb a nyomás a kínai devizatartalékokon, hogy tovább csökkenjenek, amennyiben a jüan kosár jelentősen gyengül ebben az évben, a kamat pedig közeledik a fair szintjéhez, akkor ez a nyomás kisebb lehet, mint tavaly volt – tette hozzá Song.
Az elemző azzal számol, hogy a jüannal a 6,8 dolláron fognak kereskedni egy éven belül. Kevin Lai még ennél is pesszimistább, mivel meglátása szerint az idei év végére
a jüan mintegy 12,2 százalékos gyengüléssel megüti a 7,5-ös szintet is
a dollárral szemben. Az elemzői várakozások konszenzusa egyébként a 6,67-es szintre tehető. Kelet-európai idő szerint hétfő kora délután az árfolyam a 6,5831-es szinten állt.