A Brexit jelenti a legnagyobb rövid távú kockázatot a gazdasági növekedésre – áll a Nemzetközi Valutaalap Egyesült Királyság gazdaságáról készített éves jelentésében. Azt írják:
lényegi és negatív hatásokra
kell számítanunk.
Az IMF szakértőinek számítása szerint a legkedvezőbb forgatókönyv megvalósulása esetén a kilépés hatásai miatt 2019-ig 1,4 százalékkal lesz kisebb a gazdasági növekedés, mint lenne, ha a britek tagok maradnának – írja a BBC. A legrosszabb esetben azonban az IMF szerint
három év alatt 5,6 százalékkal lehet kisebb a gazdasági növekedés,
mint lenne kilépés nélkül, és a gazdaság rövid távon recesszióba is fordulhat.
Az IMF arra is felhívja a figyelmet: ha a brexit esetén az EU és az Egyesült Királyság nem tud megállapodni arról, hogy az ország a közös piac része maradjon, az jelentősen megnövelheti a kereskedelem költségeit. A jelentésben arról is írnak: a kilépéssel járó bizonytalanság a befektetéseket is jelentősen visszavetheti.
A Brexit mellett kampányoló közgazdászok szerint azonban
az ilyen negatív számítások hibás EU-központú modelleken alapulnak.
Szerintük a kilépés akár 300 ezer új munkahely megteremtését is segítheti a feltörekvő gazdaságokkal való intenzívebb együttműködés jóvoltából. Úgy fogalmaznak: „az igazi kockázat az lenne, ha összekötve maradnánk a gyengülő eurozónával.