Perre ment a Lombard, de vesztett

kamat, hozam, kötvény, profit
bankjegy fizetési eszköz FOTÓ FOTÓTÉMA HASZNÁLATI TÁRGY húszezer forintos bankjegy papírpénz pénz TÁRGY tárgyfotó
Debrecen, 2016. január 4. A megújított húszezer forintos bankjegy részlete. Magyarország ma is hivatalos fizetőeszközét, a forintot, 70 évvel ezelőtt, 1946. augusztus elsején vezették be. A pengőt felváltó új pénz nevét I. Károly történelmi aranyforintjáról kapta.
Vágólapra másolva!
Az MNB összesen 8,4 millió forint fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta a Lombard Lízing Zrt.-t, mivel a pénzügyi vállalkozás késedelmesen szüntette meg a forintalapú casco díjának devizában történő felszámításának jogsértő gyakorlatát. Több ügyfélnek a jogtalanul felszámított árfolyam-különbözetet is határidőn túl fizette vissza.
Vágólapra másolva!

A pénzügyi felügyelet 2013. júniusi határozatában megállapította, hogy a Lombard Lízing közel 14 ezer casco biztosítással egybekötött (integrált casco) devizaalapú gépjárműhitel esetében a szerződések ügyleti kamatába építette be a forintalapú casco díját.

Perre ment a Lombard, de vesztett

Emiatt az érintett fogyasztóknak a devizában felszámított cascodíjaknál is viselniük kellett az árfolyamváltozásból eredő tehernövekedést, miközben a Lombard Lízing a biztosítási díjat forintban fizette meg a biztosító felé. A felügyelet a fentiek miatt

korábbi határozatában kötelezte a Lombard Lízinget, hogy jogsértő gyakorlatát azonnal szüntesse meg,

és a devizában felszámított cascodíjra eső árfolyam-különbözetet térítse vissza az érintett fogyasztóknak.

A Lombard Lízingnek már 2013 szeptemberében fel kellett volna hagynia a jogsértő magatartással, de 2015. április 30-ig még mindig devizában számította fel a cascót Forrás: MTI/Oláh Tibor

A döntéssel szemben a Lombard Lízing pert indított és egyben kérte a felügyeleti határozat végrehajtásának felfüggesztését is. A bíróság ugyanakkor csak részlegesen (az árfolyam-különbözet visszatérítése tekintetében) függesztette fel a határozatban foglaltak végrehajtását, így a jogsértő magatartás folytatásával a Lombard Lízingnek már 2013 szeptemberében fel kellett volna hagynia.

A Fővárosi Törvényszék

2015. február 3-án jogerősen megállapította az MNB pernyertességét,

így a pénzügyi vállalkozásnak a korábban felfüggesztett határozati kötelezést az írásbeli ítélet kézhezvételét követő 60 napon belül végre kellett hajtania, vagyis a jogtalanul beszedett árfolyam-különbözetet az érintett fogyasztók részére vissza kellett fizetnie.

8,4 milliós bírság

Az MNB utóvizsgálata megállapította, hogy a Lombard Lízing a cascodíjakat a határozatban foglaltak ellenére egészen 2015. április 30-ig devizában számította fel. A jegybank e jogsértés miatt a ma közzétett határozatában

8,4 millió forint fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta a Lombard Lízinget,

továbbá felhívta a jövőbeli felügyeleti kötelezések mindenkori maradéktalan teljesítésére.

Az MNB különös súllyal vette figyelembe, hogy a pénzügyi vállalkozás a jogsértő gyakorlatot megtiltó kötelezésnek bő másfél év késéssel tett eleget. Az utóvizsgálat további megállapítása szerint a Lombard Lízing az integrált casco biztosítás díjának devizában történő felszámításából eredő árfolyam-különbözet visszatérítését egyes fogyasztók részére nem a határozatban foglaltak szerint teljesítette, ezzel összefüggésben az MNB szintén a felügyeleti határozatokban foglaltaknak való jövőbeni megfelelésre hívta fel az intézményt.

Az MNB az elmúlt évek során minden olyan pénzügyi intézménynél vizsgálatot indított, ahol a fentihez hasonló konstrukcióban kötöttek szerződést a fogyasztókkal. Az ellenőrzések nyomán a Lombard Lízinggel együtt 8 autófinanszírozási társaságnál állapított meg jogszabálysértést. E társaságokat – a fogyasztóvédelmi bírság kiszabása mellett – minden esetben kötelezte a jogsértően felszámított árfolyam-különbözet visszatérítésére.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!