Közel három éve a leghosszabb veszteséges sorozatot produkálják a devizára fókuszáló alapok (hedge fundok) hozamai. A napi szinten 5,3 ezer milliárd dollárt megmozgató devizapiac alapjai ugyanis nem tudták kihasználni a brexit kapcsán felpörgő, 2001 óta nem tapasztalt volatilitást (az árfolyamok erőteljes ingadozását) – írja a Bloomberg.
Noha a spekulánsok a brexit után 10 hónapja nem látott egynapos nyereséget értek el, ez nem tudta ellensúlyozni a júniusi nehézségeket, melyek a japán és az amerikai jegybank lépéseinek téves megítélésén alapultak. Ebből adódóan a Parker Global Currency Manager Index 0,5 százalékkal zsugorodott, és sorozatban a negyedik hónapban mutatott csökkenést.
Jóllehet a magas volatilitás komoly lehetőségeket is teremt a befektetőknek,
a hirtelen és váratlan csapkodások megnehezítik a trendek kiaknázását.
Ahogy a brit politikai bénultság az Európai Uniót is fenyegeti, illetve közelednek az amerikai választások, a pénzpiaci menedzserek számára egyre nehezebb lehet a navigáció az év további részében.
A hedge fundok általában elég rosszul kezelik a piaci csapkodást. Elég jól kapják el a trendeket, de nem a cikkcakkokat – mondja Nikolaos Panigirtzoglou, a JPMorgan Chase globális piaci stratégája. Ráadásul idén
a devizapiaci kereskedők bőven kaptak meglepetéseket a nyakukba.
Januárban a Bank of Japan vezetett be negatív kamatot, mindössze egy héttel azt követően, hogy a kormányzó közölte, nem is fontolgatják ezt a lépést. Nemrég pedig az amerikai dollár esett hat hónapos mélypontra ez euróval szemben, miután kiderült, hat éve nem keletkezett olyan kevés új munkahely az USA-ban, mint májusban.
A pénzpiaci menedzserek persze próbálták kihasználni a brexitben rejlő lehetőségeket, aminek következtében egyre emelkedtek a font csökkenésére kötött fogadások. A június 7-i héten például 66 299-cel több üzletet kötöttek a font esésére, mint az emelkedésére, ami három éve nem látott különbségnek számított.
A hozamok tehát annak ellenére is csökkentek, hogy a JPMorgan számításai szerint az átlagos devizapiaci volatilitás 2011 óta nem látott magasságokba emelkedett. A G7 gazdaságok fizetőeszközeinek kilengései eközben négy és fél éve nem látott magas szinteket értek el júniusban.
A további jegybanki meglepetések, a kínai gazdaság növekedési kockázatai, valamint a politikai bizonytalanság pedig számos devizapiaci befektetőt
óvatosságra int majd 2016 további részében
– tette hozzá a teljes képhez Vincent Reinhart, a Standish Mellon Asset Management vezető közgazdásza. Meglátása szerint az esetleges negatív következmények valószínűsége korlátozza a befektetői magabiztosságot.