Az euróövezeti feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) előzetes júliusi értéke kisebb lett a vártnál és az előző havinál, a szolgáltatóipari kissé csökkent az előző havihoz képest, de jobb lett a vártnál, csakúgy, mint a két adatsor egyesítésével képzett összetett BMI.
A feldolgozóipari BMI 51,9 pontra csökkent júliusban az előző havi 52,8 pontról. Elemzők 52,0 pontot vártak.
A szolgáltatóipari BMI 52,7 pontra, 18 havi mélypontra csökkent 52,8 pontról, szemben az 52,5 pontos várakozással.
Az összetett BMI 18 havi mélypontnak számító 52,9 pont lett júliusban,
alacsonyabb az előző havi 53,1 pontnál, de magasabb a várt 52,5 pontnál.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke csökkenését jelzi.
Az euróövezeti gazdaság meglepő ellenállást tanúsított a Brexit-szavazás és az újabb franciaországi terrortámadás következményeivel szemben - kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza. A gazdasági teljesítmény lényegében nem változott, ami visszafogott, de viszonylag
stabil 1,5 százalékos éves GDP-növekedésre
enged következtetni a régióban.
Különösen bíztatóak a foglalkoztatás javulásának a jelei.
A vállalatok felvételi kedvét - elsősorban Németországban - úgy tűnik egyelőre egyáltalán nem befolyásolja a Brexit-szavazás által keltett piaci bizonytalanság.
A szolgáltató ágazat kilátásairól alkotott üzleti bizalom azonban másfél éve a legalacsonyabb szintre csökkent, ami viszont egyértelműen a brit kilépés feltételezett politikai és gazdasági következményeihez köthető.
A gazdaságpolitikai döntéshozók számára megnyugtató lehet a beszerzésimenedzser-indexek viszonylagos stabilitása közvetlenül a Brexit-szavazást követően, a gazdasági növekedés változatlanul vontatott üteme azonban bőven hagy lehetőséget találgatásra az EKB esetleges későbbi gazdaságösztönző intézkedéseiről - mondta Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza.